Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Babka piaskowa jest jedną z lubianych potraw wielkanocnych. Niewielki kawałek babki wkłada się także do koszyczka wielkanocnego, razem z malowanymi jajkami (oznaczającymi nowe życie), maślanym barankiem (symbolizującym śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa), wędliną, chlebem i solą. Pokarmy z koszyczka są błogosławione w Wielką Sobotę oraz spożywane w wielkanocne śniadanie w niedzielę. Babka piaskowa ma charakterystyczny otwór po środku oraz grubą warstwę lukru. Jej urozmaicone zdobienie ma podkreślać zakończenie okresu Wielkiego Postu.
Skąd pochodzi nazwa babki?
Nazwa babki najprawdopodobniej pochodzi od jej kształtu, przypominającego szeroką na dole i węższą u góry spódnicę noszoną przez kobiety. Według innych, nazwa pochodzi od popularnej wśród wiejskich gospodyń fryzury – wysokiego koka.
Przepis na babkę piaskową przybył do Polski ze wschodu (Litwy i Białorusi). W czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego, babki piaskowe stały się znane w całej Europie, a zwłaszcza we Francji.
Jak przygotowywano babkę w dawnych czasach?
Według podań, przepis na babkę piaskową był znany już w XV-wiecznej Polsce. Według tradycji, głównym składnikiem wilgotnej babki piaskowej jest duża ilość jaj. Przepis na babkę znały tylko kobiety, natomiast mężczyźni mieli zakaz pojawiania się w domu, gdy ciasto piekło się w piekarniku. Wierzono wtedy, że mężczyzna w pobliżu wypiekanej babki spowoduje, że ciasto opadnie.
Przepis na babkę piaskową
Babka wielkonocna jest przysmakiem, bez którego wielu Polaków nie wyobraża sobie Świąt Wielkanocnych. Do jej przygotowania potrzebne są powszechnie dostępne składniki. Przygotowanie ciasta na babkę jest mało czasochłonne i dość proste. Jedynym utrudnieniem jest konieczność posiadania odpowiedniej formy, dzięki której ciasto uzyska charakterystyczny kształt. Marmurkowa babka piaskowa przygotowywana jest z jasnego i ciemnego ciasta. Wylane na wierzch ciemne ciasto jest cięższe, więc podczas pieczenia będzie opadało na dół, tworząc w środku dekoracyjne wzory. Do jasnego ciasta możemy dodać kilka kropel aromatu cytrynowego, a do ciemnego ciasta z Budyniem czekoladowym - czekoladowe kuleczki do pieczenia.
Przygotuj formę z kominkiem - wysmaruj ją masłem i posyp bułką tartą.
Masło utrzyj z żółtkami, cukrem pudrem i Cukrem wanilinowym.
Mąkę pszenną, ziemniaczaną oraz Proszek do pieczenia przesiej przez sito.
Białka ubij na sztywną pianę.
Do masy maślanej dodaj pianę z białek i delikatnie wymieszaj.
Następnie dodaj przesianą mąkę i również wymieszaj.
Połowę ciasta wyłóż do formy.
Do pozostałej masy dodaj Budyń (proszek) i łyżkę wody - dokładnie wymieszaj.
Masę budyniową wyłóż na jasną masę w formie.
Piekarnik rozgrzej do 180 ° C. Wstaw ciasto do piekarnika i piecz 40 minut.