Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Babka ucierana tradycyjnie gości na naszych wielkanocnych stołach. Sprawdzi się ona również jako codzienny deser. Uzyskaj puszystą babkę przy pomocy proszku do pieczenia. Zadbaj również o słodkie aspekty - rodzynki i Cukier wanilinowy WINIARY. Taki słodki przysmak to prawdziwy rarytas dla wszystkich, obok mazurka i sernika. W kolekcji wielkanocnych wypieków nie może zabraknąć tego pysznego ciasta jakim jest babka ucierana. Ozdobi świąteczny stół i szybko zniknie ze stołu. Jest lekka i puszysta, a wygląda niebanalnie. Kawałek babki ucieranej można również zabrać do święcenia do koszyczka. Babka wielkanocna jest symbolem dostatku, doskonałości, przemiany czegoś prostego w niecodziennego, wzrastania nadziei. Ten symbol Wielkanocy sprawia, że niektóre rodziny mają swoje specjalne przepisy na babkę. Początki tradycji wypiekania babki w Polsce sięgają XVII wieku, a jej obecność na stole w Wielką Niedzielę gwarantowała dobrobyt w domu.
Jak zrobić babkę ucieraną?
Taka babka ucierana na margarynie jest dość prosta do wykonania, ale trzeba wykonać kilka precyzyjnych czynności. Pierwszy krok do zrobienia doskonałej babki ucieranej to oddzielenie białek od żółtek. Białka należy ubić na sztywną pianę, a żółtka dokładnie utrzeć z margaryną, cukrem pudrem i cukrem waniliowym na gładką, jednolitą masę. Następnie trzeba przesiać mąki wyszczególnione w przepisie i wymieszać je z proszkiem do pieczenia. Kolejne zadanie to dodanie mleka, piany i soku z cytryny i całość połączyć, delikatnie mieszając. Ciasto, które powstanie, należy podzielić na dwie części, gdzie do jednej dodajemy skórkę z cytryny, a do drugiej kakao. Na koniec ciasto ciemne i jasne nakłada się naprzemiennie do jednej większej formy lub dwóch mniejszych. Ciasto jest gotowe do pieczenia! Pieczemy je w temperaturze 180 stopni, przez 45 minut. To czy ciasto jest upieczone, najlepiej sprawdzić patyczkiem, który wbija się do środka. Suchy patyczek to najlepsza oznaka, że babka ucierana z kakao się udała.
Co jeszcze wiemy o babce ucieranej?
Jak widać babka ucierana przepis ma prosty i każdy powinien sobie poradzić z tym zadaniem. Natomiast będzie pasowała do kawy i herbaty, jako deser po wielkanocnym obiedzie. Choć można z powodzeniem przygotować na przykład babkę piaskową czy babkę cytrynową na niedzielny obiad czy na spotkanie rodzinne. Warto dodać, że tradycja babki ucieranej zakłada, że wykonuje się ją własnoręcznie. Niezależnie od tego czy będzie to babka ucierana, drożdżowa, piaskowa czy gryczana, można ją na koniec polać lukrem lub czekoladą albo posypać cukrem pudrem i rodzynkami.
Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę, żółtka utrzeć z margaryną, cukrem pudrem i Cukrem Waniliowym na gładką masę.
Dodawać przesiane mąki wymieszane z proszkiem. Następnie dodać mleko, pianę i sok z cytryny. Całość delikatnie mieszać, aby składniki się połączyły.
Ciasto podzielić na pół. Do jednej części dodać skórkę z cytryny, a do drugiej kakao. Cisto ciemne i jasne kłaść na przemian łyżką do jednej dużej formy na babkę lub do dwóch mniejszych.
Piec w temp. 180 stopni ok. 45 minut. Sprawdzić patyczkiem. Jeśli jest suchy oznacza to, że baba jest gotowa!