Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Barszcz czerwony z ziemniakami — doceń jego walory smakowe
Barszcz czerwony ziemniakami to tradycyjna polska zupa, choć dzisiaj nieco zapomniana. A szkoda, bo smakuje wybornie, a jej smak znacząco różni się od popularnego barszczu z uszkami. To obecność gęstej kwaśnej śmietany sprawia, że zabielany barszcz z ziemniakami tak przyjemnie drażni kubki smakowe. Uwielbiają go nie tylko dorośli, ale i dzieci. Jest nie tylko szybki w przygotowaniu, ale i tani, a do tego można się nim nasycić. Te zalety doceniano już w ubiegłych wiekach.
Barszczyk czerwony z ziemniakami — trochę historii
Barszcz czerwony z ziemniakami gotowany był chętnie już w ubiegłych wiekach. I chociaż samo słowo barszcz spotkać można już w dziełach Mikołaja Reja, to ten z buraków zaczęto przyrządzać dopiero w XVIII wieku. Szybko jednak zagościł na stołach zarówno w bogatszych, jak i biedniejszych domach. Jest to zupa, na którą stać każdego, ale ponieważ posiada dużo walorów smakowych oraz zdrowotnych doceniana była także wśród szlachty. W ten sposób barszczyk czerwony z ziemniakami stał się tradycyjną potrawą gotowaną na święta Bożego Narodzenia. Obecnie podaje się z tej okazji częściej niezabielany barszcz z uszkami, ale warto czasem wrócić do tradycji i spróbować wersji zabielanej.
Przepis na barszcz czerwony z ziemniakami sposobem na szybki i wartościowy posiłek
Przepis na barszcz czerwony z ziemniakami jest bardzo prosty w przygotowaniu. Mimo że zawiera dość długą listę składników, dużą część stanowią przyprawy, które podkręcają smak potrawy. Oprócz nich jedynymi produktami, które są potrzebne do ugotowania tej pożywnej zupy, będą buraki, ziemniaki i śmietana. I chociaż każda gospodyni, która od lat ma w swoim menu barszcz czerwony z ziemniakami, przygotowuje go na swój wypróbowany sposób, dodając czasami unikalne i tylko sobie znane składniki, które czynią go wyjątkowym, nasz uniwersalny przepis na tę pożywną zupę pomoże włączyć ją do jadłospisu osobom, które jeszcze jej nie znały.
Barszcz z ziemniakami — kiedy warto go jeść i czy można przepis zmodyfikować?
Barszcz czerwony z ziemniakami to zupa, którą warto jeść przez cały rok. W sezonie zimowym znakomicie rozgrzeje, a latem będzie cennym uzupełnieniem potasu, którego ubywa podczas upałów. Przepis można oczywiście dostosować do swoich własnych preferencji smakowych. Jeśli ktoś nie lubi lub ze względów zdrowotnych nie może spożywać cebuli, lub czosnku może te przyprawy ograniczyć, lub z nich zrezygnować, ale trzeba się wtedy liczyć z tym, że barszcz czerwony z ziemniakami nie będzie już taki aromatyczny, jak ugotowany według przepisu. Śmietanę ewentualnie można zastąpić mniej kalorycznym jogurtem naturalnym.
Cebulę oczyść i pokrój.
Czosnek oczyść, przeciśnij przez praskę, posól i skrop Przyprawą do zup, sosów, sałatek.
Pokrój słoninę. Buraczki oczyść i zetrzyj na tarce a ziemniaki obierz i ugotuj.
Do 2 l wody dodaj pół cebuli, czosnek, buraczki, liść laurowy, ziele angielskie, zagotuj i gotuj przez 20 minut.
Zawartość opakowania z barszczem rozprowadź w 750 ml zimnej wody, gotuj przez 15 minut, przecedź i dodaj do wywaru. (Możesz użyć Barszczu z Kontenerka)
Zagotuj ponownie i przecedź, dodaj śmietanę.
Na patelni podsmaż pozostałą cebulę i słoninę.
Ziemniaki nałóż na jedną połowę talerza i polej usmażoną cebulką ze słoniną. Na drugą połowę nalewaj barszcz.