Bogracz jest zupą gulaszową o dość gęstej konsystencji. Tradycyjnie przygotowuje się ją w zawieszonym nad ogniskiem kociołku. Zupa jest bardzo popularna na Ukrainie, gdzie przywędrowała z Węgier. W tym kraju jest to bardzo popularne, tradycyjne danie obiadowe. Cechuje się wyjątkowym aromatem oraz wyrazistością smaku.
Czym jest bogracz?
W Polsce gulasz bogracz jest najbardziej znany w regionie Zakarpacia. W tamtym regionie wyraźnie widać wpływy kuchni słowackiej i węgierskiej. Zgodnie z tradycją oraz przepisem na bogracz, powinien być on przygotowany w tradycyjnym kociołku zawieszonym nad ogniskiem. Nazwa potrawy wywodzi się właśnie od tego kociołka, z węgierskiego "bogrács". Początkowo bogracz gulasz był przygotowywany głównie przez pasterzy. Obecnie jest to popularne danie występujące w różnych wariantach oraz z różnymi dodatkami.
Przepis na bogracz tradycyjny
Bogracz jest daniem wymagającym wiele cierpliwości oraz czasu, ponieważ potrawa powinna być duszona na małym ogniu. Warto ją także przygotować dzień wcześniej, ponieważ na drugi dzień po przygotowaniu smakuje znacznie lepiej (składniki zdążą przejść wzajemnie swoim smakiem). Jest to danie jednogarnkowe, co na pewno ucieszy i zachęci osoby nieprzepadające za sprzątaniem po gotowaniu. Według przepisu, gulasz bogracz przygotowuje się z mięsa, warzyw oraz przypraw. Pierwszym krokiem jest posiekanie cebuli oraz podsmażenie jej na tłuszczu. Następnie należy pokroić w kostkę mięso oraz dodać je do cebuli wraz z przyprawami oraz wodą. Całość powinna zostać duszona przez około 40 minut. Następnie należy dodać warzywa (pokrojoną w paski paprykę, pokrojone i ubrane ze skórki pomidory oraz pokrojowe w kostkę ziemniaki). Całość dusić przez kolejne 20 minut. Potrawa jest gotowa, gdy dodane warzywa zmiękną. Przygotowując potrawę należy pamiętać, aby pokrywka była lekko odkryta, a ogień pod kociołkiem mały.
Jak podawać gulasz bogracz?
Danie może być podawane na wiele sposobów w zależności od miejscowej tradycji. Najprostszym sposobem jest podanie jej z chlebem. W niektórych częściach Ukrainy, bogracz podaje się z lanymi kluskami. Aby pokreślić smak potrawy można dodać odrobinę kwaśnej śmietany.
Popularnym sposobem serwowania gulaszu jest podanie go na stół w większym kociołku, a następnie rozlewanie do mniejszych miseczek. W niektórych restauracjach można spotkać się z podawaniem potrawy w małych naczyniach wraz z ustawionymi pod nimi podgrzewaczami. Dzięki temu potrawa przez dłuższy czas pozostaje ciepła.
Klaudiusz
Ciekawe co Węgrzy na to !!!!!!