Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Brioszki to wypieki inspirowane kuchnią francuską. Ich nazwa wywodzi się właśnie od francuskiego "Brioche". Należy do grupy najpopularniejszych potraw śniadaniowych, jak croissant czy bagietka. Nazwa bułeczki brioszki pochodzi czasownika francuskiego broyer (kruszyć, tłuc, rozcierać, rozdrabniać), nawiązującego do długiego procesu zagniatania ciasta. Przyjmuje się, że bułka brioszka znana była już w XV wieku w Normandii. To właśnie z tamtych stron przepis na brioszki trafił do Paryża. Najstarszy zapisany przepis pochodzi z 1742 roku.
Brioszki na śniadanie można jadać w kilku różnych wersjach. W Alzacji brioszki znane są pod nazwą "kouglof" i różnią od oryginału tym, że do ciasta dodaje się rodzynki i piecze w formie o kształcie wysokiej, skręconej korony Specjalność Akwitanii to brioche aux fruits confits - wersja z owocami kandyzowanymi. Rejon Owernii słynie natomiast z brioche de Gannat, czyli brioszki podawanej z serem. Nad Loarą jada się brioche vendéenne - ciastko w kształcie warkocza.
Najbardziej oryginalny przepis na brioszki to chyba brioche de Noël. Mowa o brioszkach uformowanych w kształt becika, która są częścią tradycji w północnej Francji i w rejonie Wogezów. Do becika z ciasta trafia niewielka figurka zrobiona z cukru albo marcepanu.
Oprócz tych opisanych wersji można przygotować także własne - na przykład z dodatkiem czekolady albo wiśni.
Brioszki sprawdzony przepis dla każdego, kto lubi ciasto drożdżowe, to ciekawa alternatywa dla szarlotki albo sernika. Warto podać taki deser na stół, gdy zaprosisz kogoś na kawę albo herbatę. Są naprawdę pyszne, jednak ich przygotowania wymaga czasu. Szczególnie nieprzyjemnym zadaniem wydaje się oczekiwanie przez około godzinę, aż ciasto właściwie wyrośnie,
Bułki brioszki najlepiej jeść w tym samym dniu, gdy zostały upieczone. Co jednak w sytuacji, gdy ilość jest zbyt duża? Jeśli chcesz zachować je na później, spokojnie możesz umieścić je w chlebaku.
W dużej misce połącz 500g mąki pszennej, 1 łyżeczkę soli i drożdże. Następnie dodaj 5 jajek i wyrabiaj ciasto ręcznie lub mikserem z hakiem, aż składniki się połączą.
Stopniowo dodawaj miękkie masło, po kawałku, kontynuując wyrabianie ciasta, aż stanie się gładkie i elastyczne. Wyrabianie może zająć około 10-15 minut.
Przykryj miskę z ciastem ściereczką i odstaw na około 1-2 godziny w ciepłe miejsce, aż ciasto podwoi swoją objętość.
Po wyrośnięciu, krótko zagnieć ciasto, aby pozbyć się nadmiaru powietrza, a następnie uformuj z niego bochenek lub podziel na mniejsze kawałki, jeśli chcesz zrobić bułeczki.
Umieść ciasto w formie wyłożonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej masłem. Przykryj i pozostaw do ponownego wyrośnięcia na 30-60 minut. (1h)
Nagrzej piekarnik do 180°C. Przed pieczeniem, możesz posmarować wierzch ciasta roztrzepanym jajkiem, aby uzyskać złocistą skórkę. Piecz brioszkę przez 25-30 minut, aż wierzch będzie złocisty, a patyczek włożony w ciasto wyjdzie suchy.
Po upieczeniu, wyjmij brioszkę z piekarnika i odstaw do ostygnięcia przed krojeniem.