W czasach, gdy po pieczywo chodzimy codziennie do sklepu lub piekarni, warto od czasu do czasu postawić na własnoręczny wypiek. Pachnące w całym domu drożdżowe bułeczki maślane, posypane makiem lub sezamem to przyjemność dla całej rodziny! Można zajadać je z serem, wędliną lub dżemem, albo po prostu z masłem. A jeśli kilka bułeczek zostanie na następny dzień — wystarczy podgrzać je i podać w postaci tostów.
Przygotowanie bułeczek zajmuje trochę czasu, ale sam przepis na bułeczki maślane jest bardzo prosty. Potrzebujemy jedynie mąki, świeżych drożdży, mleka, masła, cukru, jajek i kwaśnej śmietany. Pierwszym krokiem w przepisie mówiącym, jak zrobić bułeczki maślane jest przygotowanie rozczynu. Wymieszanie drożdży z ciepły mlekiem i cukrem pozwala im rozpocząć pracę na pełnych obrotach. Po kwadransie, gdy rozczyn odstał w ciemnym miejscu, możemy wymieszać go w większym naczyniu z przesianą przez sito mąką, a także z masłem, szczyptą soli, dwoma jajkami i kwaśną śmietaną. Gotowe ciasto wyrabiamy do uzyskania gładkiej i klejącej masy. Następnie umieszczamy je z powrotem w misce i pozwalamy mu rosnąć przez około 30 minut.
Po pół godziny, gdy ciasto na bułeczki drożdżowe maślane wystarczająco wyrosło, przekładamy je na blat lub stolnicę. Następnie rozwałkowujemy otrzymane ciasto do grubości około 1 centymetra. Kolejno wykrawamy każdą bułeczkę niedużą szklanką lub formujemy słodkie bułeczki maślane, odrywając kawałki ciasta ręcznie. Uformowane bułeczki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pamiętajmy o zachowaniu odstępu między bułkami, ponieważ ciasto urośnie jeszcze w trakcie pieczenia. Nastawiamy piekarnik na 180 stopni Celsjusza. Zanim nagrzeje się do odpowiedniej temperatury, mamy chwilę czasu, aby przygotować smakowitą kruszonkę, która ozdobi nasze maślane bułeczki. Do jej sporządzenia potrzebujemy jedynie pół szklanki cukru, pół kostki masła i niecałą szklankę mąki pszennej. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą ręcznie aż do uzyskania grudkowatej konsystencji. Następnie smarujemy bułeczki rozkłóconym białkiem lub mlekiem i posypujemy gotową kruszonką. Jeżeli nie chcemy przygotowywać kruszonki, bułeczki przed upieczeniem możemy oprószyć ziarnami sezamu lub maku.
Po około pół godzinie pieczenia nasze bułeczki maślane z kruszonką powinny być idealnie zarumienione i smakowicie pachnące. Najlepiej smakują jeszcze ciepłe, z dodatkiem świeżego masła, intensywnie owocowego dżemu lub konfitury. Miłośnikom wytrawnych smaków polecamy bułeczki z domową wędliną, aromatycznym żółtym serem lub wymieszanym ze śmietaną wiejskim twarogiem.