Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Poznaj przepis na smakowity dodatek do obiadu, jakim są buraki kiszone. Cały proces ich przygotowania, przebiega podobnie jak z kiszeniem ogórków. Wszystkie dodatki wkładamy na dno, najlepiej glinianego naczynia, a na nie układamy plastry buraków i zalewamy wodą. Takie buraczki po zakiszeniu możemy przechowywać w lodówce.
Prosty przepis na buraki kiszone
Kiszenie buraków to doskonały sposób na konserwowanie żywności i uzyskanie cennego składnika do wielu tradycyjnych dań polskiej kuchni. Zakwas buraczany jest bardzo popularny w krajach słowiańskich takich jak Polska, Ukraina, Białoruś, Rosja oraz w regionie kaukaskim. Jego przygotowanie jest łatwe i nie wymaga posiadania specjalistycznych przyborów kuchennych. A jak ukisić buraki? Sekretem tego dania jest wybranie buraków ćwikłowych o odpowiedniej wielkości. Oprócz buraków, potrzebny Ci będzie jeszcze czosnek, jeden plaster czerstwego chleba żytniego i 0,5 l wody. Jeśli zakwas ma mieć głęboki i pełen aromatu smak, to dodaj do niego również świeżą kolendrę, koperek, gorczycę i sól.
Przepis na buraki kiszone jest niezwykle prosty. Najpierw przygotuj sobie stanowisko robocze i ubierz jednorazowe rękawice przeznaczone do kontaktu z żywnością. Następnie surowe buraki oczyść, umyj i ostrożnie obierz ze skórki. Kolejnym krokiem będzie pokrojenie buraków na około 3 mm plasterki. Do glinianego naczynia włóż czosnek, gałązkę kopru, listki kolendry, gorczycę i skórkę z chleba. Na tak przygotowanym podłożu umieść plasterki buraków. Całość zalej wodą z dodatkiem soli i przykryj materiałową ściereczką. Naczynie odstaw w ciepłe i zacienione miejsce na okres od 5 do 6 dni. Po tym czasie kiszone buraczki możesz już schować do lodówki. Przy czym pamiętaj, żeby wyjąć skórkę od chleba przed rozpoczęciem procesu fermentacji.
Buraki kiszone - doskonały dodatek do świątecznych dań
Buraki kiszone to proste danie, które trzeba przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Zakwas kisi się sam, a jedyne co musisz zrobić to połączyć ze sobą składniki we właściwych proporcjach. A do jakich dań można go dodać? Najczęściej kiszone buraczki wykorzystuje się do zrobienia wigilijnego barszczu, soku buraczanego lub surówki z kiszonych buraków. Buraki kiszone to idealny sposób na stworzenie świątecznej atmosfery i przygotowanie uroczystej kolacji dla całej rodziny. Zakwas ma kwaskowaty i orzeźwiający smak. W zależności od rodzaju i ilości dodatków może być lekko ostry lub słony. Dzięki fermentacji zmienia się nie tylko smak buraków, ale także ich zapach. Sok z kiszonych buraczków możesz też z powodzeniem wypić bez żadnych dodatków. Ten napój doda Ci energii do działania i doskonale rozgrzeje organizm w chłodne, zimowe dni.
Buraki oczyść, umyj i obierz ze skórki, po czym pokrój w plasterki grubości ok. 3 mm.
Na dnie glinianego naczynia ułóż kilka ząbków czosnku i gałązkę kopru, kilka listków kolendry, gorczycę i skórkę z czerstwego chleba. Na ziołach ułóż plasterki buraków. Całość zalej wodą tak, by przykryła wszystkie buraczki.
Naczynie przykryj czystą płócienną ściereczką i odstaw w ciepłe, zaciemnione miejsce na ok. 5-6 dni. Pamiętaj, żeby skórkę od chleba wyjąć przed rozpoczęciem procesu fermentacji.
Po zakiszeniu buraczki przechowuj w lodówce.