Gruzińskie porzekadło głosi, że im więcej fałd w chinkali, tym bardziej zręczna jest gospodyni. Teoretycznie w tradycyjnym pierożku powinno być 19 fałd. Smak jednak nie zależy od fałd. Najważniejsze jest ciasto cienkie, które jednak potrafi utrzymać farsz. Chinkali to narodowa potrawa Gruzji, którą gruzini jedzą rękami i popijają aromatycznym rosołem. Chinkali, podobnie jak chaczapuri, są dumą i znakiem rozpoznawczym Gruzji. Trudno wyobrazić sobie kuchnię gruzińską bez tego produktu mącznego. Każdy, kto uważa, że chinkali to to samo co pierogi, jest w głębokim błędzie. Dania te to dwie różne potrawy, które przygotowywane są w oparciu o starodawne receptury. Przepis na chinkali ma swoje tajemnice, dlatego nie każda gospodyni domowa z Gruzji decyduje się ugotować je dla swojej rodziny.
Historia chinkale
Chinkali gruzińskie, podobnie jak wiele tradycyjnych potraw, ma swoją historię. Legenda głosi, że potrawa powstała w Gruzji podczas wojny z Persami. Wielu rannych żołnierzy nie mogło jeść z powodu różnych urazów, w wyniku czego nie mogli w pełni odzyskać sił, dlatego gospodynie postanowiły wymyślić nowe danie. Stały się nimi chinkali, które zostały przygotowane z pożywnej jagnięciny, cebuli i czosnku oraz mąki. Szczególne znaczenie w potrawie miał rosół, który miał właściwości uzdrawiające. Podobnie, jak cebula z czosnkiem, które działają antyseptycznie. Aby przygotować chinkali, gospodynie siekały jagnięcinę, która pasła się w górach, na małe kawałki, mieszały z cebulą i czosnkiem, a następnie gotowały wszystko w wielkim rondlu nad otwartym ogniem. Przepis na chinkali od tamtych czasów praktycznie się nie zmienił, dlatego najsmaczniejsze pierogi serwowane są farszem z siekanego mięsa jagnięcego.
Chinakali z mięsem - szybki przepis
Przygotowanie zaczynamy od ciasta. Składniki takie jak mąka, gorąca woda i jajko zagniatamy do uzyskania sprężystego ciasta. Po zagnieceniu należy odstawić je na około 15 minut pod przykryciem. W tym czasie cebulę, która jest składnikiem farszu, kroimy w drobna kostkę i obsmażamy na rozgrzanym oleju do czasu, aż zrobi się rumiana i miękka. Do głębokiej miski wrzucamy zmielone lub drobno posiekane mięso. Następnie dodajemy ze słoiczka bulion WINIARY i wodę, przyprawiamy do smaku papryką, zmielonym kminkiem oraz pieprzem i solą. Dodajemy wystudzoną i przesmażoną cebulkę i dokładnie mieszamy. Z rozwałkowanego ciasta wycinamy cienkie, okrągłe placki wielkości 15-20 cm. Na środku każdego placka układamy łyżkę stołową farszu. Brzegi ciasta składamy w stożek z fałdami i dobrze sklejamy. Gotujemy w osolonej wodzie. Gotowe!
Natalia