Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Chleb dostępny w sklepie jest coraz droższy, a jego skład pozostawia wiele do życzenia? Nie musisz już godzić się na kiepskie kompromisy - za pomocą naszego przepisu samodzielnie przygotujesz pyszny, pachnący, domowy chleb. Pyszny, pszenny chleb na kefirze i drożdżach przygotujesz z zaledwie kilku składników i zajmie Ci to niewiele więcej, niż półtorej godziny. To wspaniała alternatywa dla sklepowego chleba!
Pyszny chleb na kefirze z Twojego piekarnika
Dlaczego warto samodzielnie przygotować chleb? Oprócz czystej satysfakcji z poprawnie wykonanego zadania, gwarantuje Ci to także 100% znajomość składu - Ty decydujesz o tym, co konkretnie znajdzie się w takim bochenku. Zyskasz więc produkt pozbawiony sztucznych barwników czy konserwantów. Dziś proponujemy Ci prosty, aczkolwiek niezwykle smaczny chleb na kefirze. Z jego wykonaniem poradzisz sobie nawet, jeśli nigdy wcześniej nie upiekłeś ani jednego bochenka własnego pieczywa.
Chleb pszenny - przysmak naszych przodków
Czy wiedziałeś, że pierwszy chleb pszenny upieczono prawdopodobnie około 8-9 tysięcy lat temu? Od tego czasu stał się on jednym z podstawowych źródeł pożywienia dla człowieka, a przepis na jego przygotowanie przechodził wiele różnych modyfikacji. Jednym z ciekawszych wariantów jest chleb na drożdżach i kefirze, choć jeśli chcesz, ten drugi składnik zastąpić możesz maślanką. Chleb na maślance i drożdżach smakuje równie wybornie, jak ten przygotowany na kefirze - przekonać się możesz o tym po prostu piekąc dwa bochenki: jeden z wykorzystaniem kefiru, a drugi z dodatkiem maślanki.
Własnoręczne pieczenie chleba i tego zalety
Własnoręcznie przygotowany chleb po prostu smakuje lepiej - i wbrew pozorom jego wyrabianie i pieczenie wcale nie jest trudne. Nie można też pominąć kilku ewidentnych zalet, które ma chleb na kefirze i drożdżach. Odpowiednio przygotowany bochenek jest mięciutki i puszysty, bardzo miły w dotyku. Poprawnie wykonany chleb pszenny nie obciąża przewodu pokarmowego - jest nie tylko niezwykle smaczny, ale i lekkostrawny. Jego zalety można by wymieniać bez końca, ale jak go właściwie przygotować?
Autorski chleb na kefirze i drożdżach to nic trudnego
Niezależnie od tego, czy przygotowujesz bochenek chleba na kefirze, czy też chleb na maślance i drożdżach, przepis jest taki sam. Po pierwsze, dobrze wymieszaj drożdże oraz cukier. Następnie do miski z przesianą mąką dodaj płatki owsiane oraz pszenne otręby, a także kefir (lub maślankę) i drożdże. Stopniowo dodawaj także wodę. Tak przygotowaną masę przełóż na wyłożony mąką blat i porządnie zagnieć - ciasto powinno być lepkie i sprężyste. Wsadź ciasto do miski i odczekaj dłuższą chwilę do jego wyrośnięcia, po czym uformuj z niego okrągły bochenek. Przygotuj naoliwioną miskę, wstaw do niej chleb i posyp otrębami. Pozostaw chleb do wyrośnięcia, przykryty ściereczką. Po podwojeniu przez chleb objętości przełóż zawierającą go miskę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i ostrożnie odwróć ją do góry dnem. Natnij wierzch chleba i piecz w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez 45 minut. Twój chleb na kefirze i drożdżach jest już gotowy - pozostaje Ci teraz jedynie poczekać na jego wystygnięcie.
Drożdże wymieszać z cukrem.
Do miski przesiać mąkę, dodać płatki, otręby. Odłożyć 1 łyżeczkę na spód i sól. Dodać drożdże i kefir (w temperaturze pokojowej) i dodawać stopniowo wodę. Drewnianą łyżką połączyć składniki.
Masę przełożyć na omączony blat i zagnieść ciasto do chwili, aż będzie gładkie, sprężyste i nie będzie się lepić.
Ciasto umieścić w misce i odstawić do rośnięcia na około 40 minut.
Podrośnięte ciasto wyłożyć na blat, uformować okrągły bochenek (składając go kilkakrotnie) i włożyć do naoliwionej dobrze miski, wierzch posypać otrębami, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia.
Kiedy chleb podwoi swoją objętość przełożyć go na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia (delikatnie odwracając miskę do góry dnem). Wierzch chlebka naciąć.
Blaszkę wstawić do naparowanego i nagrzanego do temperatury 200 stopni piekarnika. Piec około 45 minut.
Po upieczeniu wystudzić na kratce kuchennej.
Radek