Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Przy okazji przyrządzania chłodnika litewskiego, przemknęło mi przez głowę pytanie, jak często zastanawiamy się nad tym skąd pochodzą potrawy, które na stałe goszczą na naszych stołach? W kuchni polskiej pojawiają się także wpływy z innych stron świata. Za czasów panowania dynastii Jagiellonów, kuchnia staropolska docierała na Litwę, specjały z tamtych stron natomiast do Korony. I tak przywędrował do nas chłodnik litewski, którym dziś zajadamy się w nieco cieplejsze dni. Doskonale gasi pragnienie, orzeźwia, a także pobudza apetyt. Chołodziec królował na stołach już za czasów Adama Mickiewicza. Pierwsze zapiski o tej zupie pochodzą z „Pana Tadeusza”: Podano w kolei wódkę, zaczem wszyscy siedli i chołodziec litewski milczkiem żwawo jedli.*
*Fragment z Księgi III „Pana Tadeusza”
Wiosenne warzywa, takie jak rzodkiewki, ogórki, szczypiorek i koperek znajdziesz też w innych naszych przepisach na zupy!
Wiosenna zupa rzodkiewkowa
Zupa koperkowa zabielana z makaronem i klopsikami
Zupa miętowa na zimno z ogórkiem i limonką
Zupa koperkowa z kanapeczkami śledziowymi
Zupa krem z brokułów z jajkiem w koszulce, parmezanem i świeżym szczypiorkiem
Zupa rzodkiewkowa – biała rzodkiew do zupy
Zupa koperkowa z kluskami kładzionymi i nutą cytrynową
Zupa z liści młodej rzodkiewki
Gazpacho andaluzyjskie na gorące dni
Zupa ogórkowa ze świeżych ogórków gruntowych
Zupa koperkowa z jajkiem (żółtkiem)
Botwinkę umyć. Buraczki pokroić w drobną kostkę, łodygi i liście posiekać. Buraczki i łodygi zalać minimalną ilością wody, podgotować z ząbkiem czosnku, pod koniec gotowania dorzucić liście. Gotować do miękkości warzyw, następnie ostudzić.
Ogórki obrać, rzodkiewki umyć. Warzywa zetrzeć na tarce z grubymi oczkami.
Koperek i szczypiorek posiekać.
Do ostudzonej botwinki dodać kwas buraczany, utarte ogórki, rzodkiewki oraz posiekany koperek i szczypiorek. Całość zalać kefirem.
Doprawić solą i pieprzem do smaku.
Chołodziec podawać schłodzony, opcjonalnie z ugotowanym na twardo jajkiem.
Chołodziec to nie chlodnik