Przepis na chruściki, czyli znane i lubiane faworki, które są tradycyjnymi łakociami kuchni polskiej, litewskiej i niemieckiej. Chruściki idealnie smakują zwłaszcza w Tłusty Czwartek, a ich przyrządzanie to nie lada przyjemność, bo pojedyncze ciastka składamy w kokardkę. Chruściki smaż na głębokim oleju i koniecznie posyp je cukrem pudrem tuż przed podaniem.
Faworki pochodzą z krajów sąsiadujących z naszą ojczyzną- z Litwy i Niemiec. Ich polska nazwa pochodzi od francuskiego słowa faveur, co oznacza wstążeczkę. Legenda głosi, że chruściki powstały przez nieuwagę młodego cukiernika. Miał on wrzucić do rozgrzanego oleju wąski paseczek ciasta na pączki, które zaplotło się w warkocz. Po wyjęciu go z oleju i posypaniu cukrem okazało się, że jest przepyszne. Receptura faworków zmieniała się z biegiem lat. Na początku, tak jak mówi legenda, robiono je z ciasta pączkowego, ale były wtedy ciężkie i tłuste. Potem ciasto zmieniono na biszkoptowe, aż w końcu ciasto zyskało swoją ostateczną formę i takie je znamy do dziś.
Podstawą przygotowania chruścików są: mąka pszenna, śmietana oraz żółtka jajek. Niektóre kuchmistrzynie dodają do ciasta łyżkę spirytusu lub octu spirytusowego. Robią to po to, aby ciasto nie chłonęło dużo tłuszczu podczas smażenia i żeby było bardziej pulchne. Oddzielając żółtka od białek, nie musimy ich wyrzucać- możemy przygotować z nich na przykład bezę. Są osoby, które pozostawiają na godzinę wyrobione faworkowe ciasto, żeby odpoczęło- wtedy nie kurczy się podczas pracy. Mając te wszystkie dobre rady na uwadze, możemy przystąpić do tworzenia. Aby przygotować chruściki, na początku łączymy wszystkie składniki w jednej misce. Mieszamy mąkę, żółtka, śmietanę, cukier, sól i zagniatamy ciasto. Następnie musimy bardzo cienko je wałkować. Do ciasta musi dojść jak najwięcej powietrza, żeby było jak najbardziej pulchne i puszyste. Wtedy przychodzi czas na wycinanie pasków i cięcie ich w kształt równoległoboku. Każdy taki fragment nacinamy na środku i przekładamy jeden róg do zrobionej szpary. Zrobione przez nas wstążeczki wrzucamy do wcześniej rozgrzanego oleju. Wyciągamy je, kiedy pięknie zarumienią się na złoty kolor i układamy je na ręczniku papierowym, aby ociekły z tłuszczu. Kiedy usmażymy już wszystkie partie, wystarczy tylko cukier puder na wierzchu i można się zajadać cudownymi, puszystymi chruścikami.
Każdy Polak wie, jak wyglądają i smakują faworki. Są to tradycyjne słodycze, które lubią praktycznie wszyscy. Ich przygotowanie jest szybkie i wcale nie jest takie skomplikowane, na jakie może wyglądać. Kluczem jest tutaj odpowiednio przygotowane ciasto. Wystarczy włożyć w nie trochę serca, a zachwycimy wszystkim naszym wyrobem. Smacznego!
She