Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Pyszne i bardzo dekoracyjne ciasto Fale Dunaju jest idealne na letnią przekąskę. Możemy przygotować je z ulubionymi owocami sezonowymi: truskawkami, jagodami, wiśniami (bez pestek) lub np. brzoskwiniami (małe jagody należy lekko obsypać mąką, aby nie opadały na dno). Do biszkoptu należy dodać cukier waniliowy i proszek do pieczenia i przygotować słodki krem, dodając budyń waniliowy. Możemy po prostu polać ciasto kremem i zwieńczyć polewą czekoladową. W bardziej eleganckiej wersji — przeciąć spód ciasta, posmarować kremem, przykryć i polać czekoladą. Udekoruj ciasto świeżymi owocami i podawaj z herbatą lub kawą.
Skąd pochodzi zagadkowa nazwa ciasta - Fale Dunaju? Prawdopodobnie dzięki wyglądowi ciasta, w którym tworzą się fale niczym w drugiej co do wielkości rzece w Europie. Jest to jedno z klasycznych ciast, które każdy jadł chociaż raz w życiu. Bardzo prosto je przygotować – trudno jest stworzyć z niego zakalec. A więc pozostaje pytanie — jak zrobić ciasto fale Dunaju?
Rozpoczynając przygotowanie pysznego deseru, jakim jest ciasto fale Dunaju z masą budyniową, musimy najpierw przesiać mąkę i dodać do niej proszek do pieczenia. Następnie margarynę ucieramy z cukrem, żółtkami, cukrem wanilinowym i przelewamy do mąki. Pamiętajmy, żeby nie wyrzucać białek, ponieważ zaraz będziemy musieli je ubić na sztywną pianę i połączyć z resztą składników. Kiedy wyrobimy ciasto, dzielimy je na dwie równe części. Do jednej z nich dodajemy kakao wraz z wodą i mieszamy. Następnie na natłuszczoną blachę wykładamy jasną część ciasta. Na nią wykładamy ciemną część i rozkładamy owoce. Wkładamy blachę do piekarnika i możemy zabrać się za przygotowanie kremu. Budyń przygotowujemy według instrukcji na opakowaniu, a następnie mieszamy go z mlekiem. Dodajemy go po łyżce do margaryny utartej z cukrem pudrem, stale miksując. Ostatnim etapem jest przygotowanie polewy czekoladowej. Jak to zrobić? Wystarczy zagotować na małym ogniu kakao, margarynę, wodę oraz cukier i ciągle mieszać. Na końcu na ostudzone ciasto wykładamy krem i polewamy całość polewą czekoladową.
Istnieje wiele propozycji na letni deser, jednak ciasto fale Dunaju z owocami wiedzie wśród nich prym. To niezwykle prosty w przygotowaniu placek, który możemy stworzyć w bardziej odświętnej wersji i podać przy bardziej podniosłej okazji. Przepis na ciasto fale Dunaju to idealny wstęp dla osoby, która chce zacząć swoją przygodę z wypiekami. Jest ono perfekcyjnym dodatkiem do popołudniowej kawy czy herbaty. Smacznego!
Mąkę przesiej i dodaj do niej proszek do pieczenia.
Utrzyj margarynę z 1 szklanką cukru, Cukrem wanilinowym i 6 żółtkami. Dodaj mąkę.
6 białek ubij na sztywną pianę i delikatnie połącz z ciastem.
Ciasto podziel na dwie równe połowy, do jednej dodaj kakao i 2 łyżki wody, i ponownie wymieszaj tę połowę.
Natłuść blachę, wyłóż jasną połowę ciasta. Na jasne ciasto wyłóż ciemne ciasto i rozłóż owoce.
Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Piecz 45 minut.
Z mleka odlej 0,5 szklanki, wsyp do niej Budyń i dobrze wymieszaj.
Pozostałe mleko zagotuj, wlej rozprowadzony budyń i gotuj przez 30 sekund cały czas mieszając.
Margarynę utrzyj z cukrem pudrem i dodawaj po łyżce budyniu stale miksując.
Żeby przygotować polewę, zagotuj margarynę, wodę, cukier i kakao na małym ogniu, mieszając.
Na upieczone i wystudzone ciasto wyłóż krem i polej całość polewą.