Kruche ciasto może być wykorzystywane do deserów, a także dań na słodko. Sprawdza się idealnie do tart, pasztecików, paluszków, a także spodów pod ciasta owocowe. Pochodzi z Francji, gdzie wyróżnia się kilka rodzajów kruchego ciasta, jednak należy odróżniać je od ciasta francuskiego, do którego oprócz mąki i masła dodaje się także sól i wodę, a następnie kilkukrotnie wałkuje i składa na części. Dzięki temu powstają charakterystyczne, kruche warstwy, które podczas pieczenia pozwalają na zwiększenie objętości ciasta. Kruche ciasto można przygotować na wiele sposobów, wykorzystując kilka metod zagniatania oraz łączenia składników. Niektóre kruche ciasta nie zawierają cukru, przez co idealnie sprawdzają się do słonych wypieków oraz ciast, których masa ma być bardzo słodka.
To, z czym kruche ciasto na słodko smakuje najlepiej, to wszelkie ciasta, babeczki i tarty z wykorzystaniem jabłek. Szarlotka na kruchym cieście idealnie pasuje do przedpołudniowej kawy i jest świetnym pomysłem na spotkanie z bliskimi. Tak przygotowany jabłecznik na kruchym cieście można podać z lodami, ale także udekorować warstwą bezy i budyniową masą — dzięki temu będzie smakować jeszcze lepiej i zachwyci każdego, szczególnie najmłodszych! Klasyczne tarty lub małe tartaletki z jabłkami na spodzie z kruchego ciasta będą zaś idealne na imprezy, podczas których będzie wielu gości - wówczas każdy będzie mógł chwycić mały wypiek wtedy, kiedy będzie miał ochotę.
Ciasta kruche najlepiej wychodzą, jeśli do ich przygotowania zostanie wykorzystana mąka krupczatka - jej "ziarenkowata" struktura idealnie sprawdza się do kruchych wypieków. Ciasto z mąki krupczatki jest chrupkie i idealne do upieczenia kruchego placka z owocami lub pysznych ciasteczek. Jeżeli ciasto jest za gęste, możemy dodać do niego łyżkę śmietany. Lekko orzechowy posmak nada ciastu dodatek łyżki lub dwóch prażonych otrąb (najlepiej wymieszać je na początku z mąką). Nasze kruche ciasto będzie idealne, jeśli zarobimy je najszybciej, jak się da i od razu umieścimy w lodówce, starannie owinięte w woreczek (bo bardzo chłonie zapachy). Jeśli chcemy dodać do naszego ciasta kakao, skórkę cytrynową, mak, wiórki kokosowe, możemy zrobić to na początku, mieszając dodatki z mąką lub po schłodzeniu w lodówce, podzielić ciasto na części i każdą z nich połączyć z innym dodatkiem. Tak naprawdę można dowolnie modyfikować przepis i dodawać do niego ulubione dodatki. Ważne jednak, aby zachować proporcje głównych składników, czyli mąki i masła, a potem dobrze wymieszać z żółtkiem, aby powstała masa była idealnie gładka.