Pierogi ruskie, z kapustą czy z mięsem doprawione Przyprawą Ziarenka Smaku WINIARY to danie, które jest jednym z najważniejszych w
polskiej kuchni . Przygotowujemy je na święta, a także na uroczystości rodzinne i inne przyjęcia. Jednocześnie ciężki i mokry farsz wymaga tego, by przygotować idealne ciasto na pierogi. Tu w większości pojawia się wiele dylematów. Zastanawiamy się, jakiego typu mąki użyć, a także czy skorzystać z wody ciepłej lub zimnej. Idealne ciasto na pierogi to takie, które jest mocne i wytrzymałe, a mimo wszystko sprężyste i lekko pulchne. Podczas jego przygotowywania, najważniejszym aspektem staje się zachowanie odpowiednich proporcji. Warto dokładnie śledzić przepis i wykonywać wszystko krok po kroku. Nie można także pominąć tego, jak ważna staje się sama technika wałkowania. Zamiast zaczynać od brzegów, zacznijmy od środka, gdzie ciasto dalej jest miękkie i elastyczne. Brzegi rozwałkujmy na końcu, a w przypadku, kiedy się nieco zeschły, po prostu odetnijmy je nożem.
Czy ciasto na pierogi musi odpocząć w lodówce przed wałkowaniem?
Cierpliwość jest cnotą - tak głosi stare, polskie porzekadło. Jak odnosi się ono do ciasta na pierogi? Okazuje się, że wiele osób tuż po zagnieceniu ciasta, od razu posypuje blat mąką i rozpoczyna wałkowanie. Niestety, jest to jeden z największych błędów. Ciasto na pierogi musi odpocząć około 15-20 minut, zanim zostanie potraktowane kuchennym wałkiem. Dlaczego? Otóż w tym momencie chodzi o to, by nabrało ono swojej sprężystości i elastyczności. Kilka minut odpoczynku sprawi także, że sam proces wałkowania będzie znacznie łatwiejszy. Ciasto na pierogi, tuż po wyrobieniu, warto schować do szklanej miseczki i na szczelnie zakryć ją folią, by dociąć dostęp powietrza. Po chwili samo wałkowanie stanie się przyjemnością.
Ciasto na pierogi - przepis dla kreatywnych
Ciasto na pierogi - przepis zakłada wykorzystanie jedynie kilku prostych składników, które z pewnością mamy już w swojej kuchni. Otrzymujemy z nich masę o beżowym kolorze. Jeśli jednak chcemy, by nasze pierogi zaskoczyły gości, to tradycyjny przepis możemy nieco zmodyfikować. Podczas zagniatania ciasta na pierogi dodajmy do niego kilka kropel barwnika spożywczego w ulubionym kolorze - opcjonalnie, możemy wykorzystać naturalne barwniki jak np. sok z buraków czy kurkumę. Dzięki temu, nasze pierogi będą prezentowały się w fantazyjny i unikalny sposób, a będą smakować dokładnie tak samo, gdyż barwniki nie mają na ten aspekt wpływu.