Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Dlaczego ciasto z winogronami jest idealne na letnie przyjęcia?
Pyszne i proste ciasto z winogronami to idealny wybór na letnie przyjęcia. Dlaczego? Ponieważ winogrona są soczyste, świetnie zachowują swój kształt i świeżość podczas upałów oraz idealnie komponują się z lekkimi ciastami, sernikami albo galaretką. Dzięki swojej naturalnej soczystości, sprawiają, że ciasto jest wilgotne i pełne smaku.
Jak wybrać najlepsze winogrona do ciasta?
Wybór odpowiednich winogron do ciasta jest bardzo ważny dla uzyskania najlepszego smaku, ale także tego by ciasto długo zachwycało swoim wyglądem.
Owoce powinny być świeże i dojrzałe, ale nie przejrzałe - ich skórka ma być jędrna i w jednolitym kolorze. Przejrzałe owoce mogą być zbyt miękkie i wodniste, a także nie będą się ładnie prezentować.
A jaką odmianę winogron wybrać? Najlepiej sprawdzą się bezpestkowe. Jeśli jednak wybierzesz winogrona z pestkami, warto poświęcić kilka dodatkowych minut na ich usunięcie przed dodaniem do ciasta. Popularne odmiany bezpestkowe to np. Thompson Seedless lub Cotton Candy, które charakteryzują się intensywną słodkim smakiem i soczystością.
Kolor winogron również jest ważny. Możesz wybrać odmiany jasne (białe, zielone) albo ciemne (czerwone i fioletowe). Winogrona zielone są bardziej kwaskowate, co może dodać ciekawego kontrastu smakowego, podczas gdy czerwone i fioletowe są zazwyczaj słodsze.
Dlaczego warto przygotować ciasto z winogronami?
Bo jest pyszne, lekkie i orzeźwiające. Jest to też świetny sposób na wykorzystanie sezonowych owoców. Doskonale sprawdzi się na każdą okazję – będzie pasować na garden party, rodzinny obiad czy eleganckie przyjęcie
Ciasto z winogronami jest bardzo uniwersalne i można je zrobić na wiele różnych sposobów. Możesz użyć winogron jako dodatku do klasycznego biszkoptu, zrobić z nimi tartę z kremem, albo upiec drożdżowca. Każda z tych wersji będzie smaczna i idealna na lato. Ciekawą propozycją jest również przepis na włoskie ciasto z winogronami - Buffetta mantovana, które tradycyjnie piecze się we wrześniu w czasie winobrania.
Składniki potrzebne do ciasta z winogronami
Przepis na ciasto z winogronami nie jest skomplikowany. Nawet osoby, które nie mają dużego doświadczenia, mogą z łatwością je zrobić.
Jakich składników będziesz potrzebować? Mąkę pszenną, którą zawsze należy przesiać przez sito, aby ją napowietrzyć. Cukier - może być również brązowy. Jajka, które pomogą połączyć wszystkie składniki ze sobą. Do masy warto też dodać szczyptę soli, która wydobywa smak wszystkich składników i podkręci słodycz ciasta. Warto też, żeby przed pieczeniem wszystkie produkty były w temperaturze pokojowej.
Nie można zapomnieć o głównej gwieździe tego deseru czyli winogronach - możesz użyć zarówno jasne, jak i ciemne. Możesz również połączyć dwa kolory owoców, by tworzyły jeszcze ciekawszą kompozycję.
Jaja ubij z cukrem w dużej misce na puszystą, jasną masę. Do masy delikatnie dodaj przesianą mąkę. Masę wlej do formy o średnicy 20-22 cm wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez około 20-25 minut. Po upieczeniu ostudź biszkopt.
W niewielkiej ilości mleka rozprowadź proszek budyniowy z obu opakowań. Resztę mleka zagotuj z cukrem. Gdy mleko z cukrem zaczną wrzeć, wlej rozprowadzony proszek budyniowy i cały czas mieszaj, aż budyń zgęstnieje. Masę gotuj przez około 1-2 minuty na małym ogniu i ciągle mieszaj. Ostudź masę kremową i przykryj ją folią spożywczą, aby nie powstała skórka. Miękkie masło ubij na puszystą masę, a następnie stopniowo dodawaj do niego ostudzony krem, cały czas mieszając.
Galaretkę Winiary przygotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu, wykorzystując tylko 700ml. wody i odstaw do wystudzenia.
Ostudzony biszkopt przekrój na pół Na biszkopt wyłóż równomiernie połowę przygotowanego kremu budyniowego. Winogrona (połowę) umyj, osusz i przekrój na pół (jeśli są duże, możesz je pokroić na mniejsze kawałki). Rozłóż winogrona na kremie. Przykryj biszkoptemi powtórz proces z pozostałym kremem i owocami. Gdy galaretka zacznie gęstnieć, ale będzie jeszcze płynna, delikatnie wylej ją na wierzch ciasta i pokryj nią winogrona. Wstaw ciasto do lodówki, aby galaretka całkowicie stężała.