Wiesz, czym są francuskie crepes? Brzmi jak wyszukana, oryginalna potrawa, a tak naprawdę chodzi o... naleśniki. Jak widać, kuchnia francuska - oprócz żabich udek, bagietek czy słodkich rogalików - oferuje także coś bardzo prostego.
Francuskie crepes można kupić w Paryżu i innych turystycznych miastach w budkach z przekąskami. Bez trudu można je znaleźć w innych krajach, także w Polsce podczas imprez plenerowych czy zjazdów food trucków. Nazwa tego przysmaku wywodzi się od łacińskiego czasownika oznaczającego kręcenie lub falowanie. Dlatego crepes to po prostu cienkie francuskie naleśniki zwinięte w rulon.
Crepes smakują niemal każdemu. Nie wszędzie jednak są łatwo dostępne. Jeśli tęsknisz za ich smakiem, możesz przygotować potrawę samodzielnie dla siebie albo dla rodziny i znajomych. Przepis nie należy do najtrudniejszych. Nawet bez dużego kulinarnego doświadczenia można sobie z nim poradzić.
Kiedy przygotować naleśniki po francusku?
Przepis na francuskie naleśniki ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Popularnym pomysłem jest przygotowanie ich na śniadanie, to jednak nie jest jedyna możliwość. Crepes można jadać również na kolację albo na lunch. Dobre będą także jako samodzielnie przygotowana przekąska na zimno - na piknik, wycieczkę lub do szkoły dla dzieci.
Francuskie naleśniki: przepis
Przepis na naleśniki po francusku nie różni się znacząco od innych przepisów na naleśniki. Główna różnica polega na tym, że proporcje składników są dobrane w taki sposób, że masa jest trochę bardziej płynna. Znacznie ważniejsza przy smażeniu będzie technika. Smażąc delikatne naleśniki, należy tak manewrować patelnią, żeby cienka warstwa ciasta rozlała się równomiernie na całej powierzchni.
Jak przygotować francuskie naleśniki crepes?
Jeśli chcesz przygotować przepis na naleśniki po francusku, będziesz potrzebować przede wszystkim odpowiedniej patelni. Te przeznaczone do smażenia naleśników są niskie i mają dość dużą średnicę. Warto wybierać sprzęt dobrej jakości, najlepiej ze specjalną, nieprzywierającą powłoką. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie przewracać naleśniki z jednej strony na drugą, nie martwiąc się o uszkodzenie delikatnego ciasta.
Druga ważna sprawa to używanie odpowiednich kuchennych akcesoriów. Jeśli naleśniki nie będą podrzucane, tylko przewracane łopatką, to powinna ona być wykonana z drewna lub plastiku. Metalowa mogłaby uszkodzić powłokę, którą pokryta jest patelnia.
Trzecia ważna rzecz, o której musisz pamiętać, przygotowując francuski naleśnik, to właściwa temperatura produktów. Mleko i jaja nie powinny być używane od razu po wyjęciu z lodówki. Należy wyjąć je najlepiej godzinę wcześniej.
Jeśli nie zapomnisz o wymienionych zasadach, to naleśniki francuskie crepes nie powinny sprawić Ci kłopotu.
Składniki mogą być mieszane ręcznie za pomocą trzepaczki lub mechanicznie, z użyciem miksera. Niektórzy radzą także, żeby przed smażeniem schłodzić jeszcze gotową masę w lodówce.
Gotowe crepes najlepiej zjeść od razu, ale jeśli przygotowana ilość jest zbyt duża, można je przechowywać na później. W lodówce mogą być przez 2-3 dni, nie tracąc swoich właściwości.
Z czym jeść naleśniki francuskie crepes?
Cienkie naleśniki w stylu francuskim można jeść zarówno na słodko, jak i na słono. Najprostszy wariant to po prostu naleśnik posypany cukrem pudrem. Dodatek może stanowić syrop smakowy. Jeśli potrawa ma być bardziej treściwa, naleśniki można nadziewać kremem czekoladowym, ulubionym dżemem albo konfiturą.
Jeśli preferujesz wersję wytrawną, w środku możesz umieścić nadzienie z pieczarek i sera mozzarella. Crepes można zjeść również w wersji z szynką i serem w plastrach albo z mięsem mielonym i sosem pomidorowym.