Granola jest przedstawiana w mediach jako zdrowa przekąska lub pomysł na śniadanie. Na rynku znajdują się mieszanki płatków pod tą nazwą, jednak nie zawsze są one tak pełnowartościowe i pożywne, jak się tego spodziewamy. Robiąc granolę własnoręcznie, w domu mamy pewność, co znajduje się w potrawie i jak duże są to ilości składników odżywczych. Na przykład, domowa granola często zawiera o wiele mniej cukru, niż granola kupowana w mieszance. Jeśli zależy nam nie tylko na fit sylwetce, ale również na kontroli ilości cukrów czy węglowodanów, domowa granola fit będzie idealnym wyborem na śniadanie czy pełnowartościową przekąskę.
Aby zrobić własną granolę, potrzebna jest garść dowolnych płatków owsianych (choć możesz wykorzystać również jęczmienne, gryczane etc.), dowolnych orzechów i ziaren (np. słonecznika, dyni). Dzięki różnym dodatkom granola będzie smaczniejsza i ciekawsza — możesz użyć np. wiórków kokosowych, owoców. Słodki smak osiągniesz dzięki dodatkowi brązowego cukru, ksylitolu lub miodu. Najlepsze w domowej granoli jest jednak to, że to ty kontrolujesz ilość i jakość składników, a więc masz pełną kontrolę nad kalorycznością i składnikami odżywczymi w posiłku.
Jak zrobić domową granolę? Sprawdź nasz przepis poniżej lub przepis w formie listy krok po kroku. Poniżej przeczytasz, jak powstaje domowa granola z miodem wedle przepisu WINIARY.
Wsyp do miseczki płatki owsiane, pestki dyni i słonecznika, wiórki kokosowe. Dobrze wymieszaj składniki, po czym dodaj do nich nieco miodu i jedno jabłko (pokrojone w kostkę, cienkie plastry lub starte a tarce o grubych oczkach). Jeśli chcesz, zamiast miodu użyj cukru. Dodaj przyprawy — szczyptę soli, cynamon albo przyprawę do szarlotki. Zagnieć dokładnie masę, aby płatki, ziarna i owoce były dokładnie razem zmieszane. Następnie przygotuj granolę do pieczenia. Weź blachę i wyłóż ją papierem do pieczenia. Rozłóż dokładnie masę na blaszce, po czym wstaw ją do piekarnika. W piekarniku rozgrzanym do ok. 170 - 180 stopni piecz granolę przez pół godziny, aż będzie apetycznie krucha i chrupka. Uwaga, w trakcie pieczenia należy przemieszać granolę kilka razy, aby się nie przypaliła. Tak przygotowaną granolę można jeść z mlekiem, jogurtem greckim, jogurtem naturalnym, rodzynkami i owocami. Granolą można również posypać świeżą sałatkę owocową. Gotowe!
Tak upieczoną domową granolę można przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku nawet do trzech tygodni. Sprawdź inne pomysły WINIARY na przepis na domową granolę, takie jak zimowa granola do zupy mlecznej czy chłodnik wiśniowy z czekoladowym crunchy, ricottą i amaretto. Smacznego!