Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Sól od wieków używana była jako środek konserwujący pożywienie. Obecnie za pomocą techniki konserwacji solą możesz przygotować nietypową przekąską, jaką jest słonina solona. Przechodzi ona smakiem ziół, a także uzyskuje wyjątkowy aromat i miękkość.
Słonina solona - przepis
Słonina jest tkanką tłuszczową, która pozyskiwana jest z boków i tylnej części tułowia świni ze skórą lub bez niej. Pozyskiwana jest w postaci płatów lub kawałków. Tego rodzaju potrawa z powodzeniem może być wykorzystana jako przekąska na imprezę lub odwiedziny znajomych, szczególnie że dla wielu będzie to smak, który przypomni im czasy dzieciństwa. Domowa słonina solona bywa uznawana za wędlinę dla koneserów, gdyż jest coraz rzadziej spotykana na rodzinnych stołach, a także dlatego, że doceniana jest przez nich jako odmiana od tradycyjnych wędlin, które spożywać można na co dzień. Przygotowanie słoniny jest procesem dwuetapowym, ale jest to proces bardzo prosty. W pierwszej kolejności należy wykonać wszelkie opisane niżej czynności, a następnie odstawić ją na 2-3 miesiące, aby mogła dojrzewać i zdobyć swoje właściwości smakowe. Dopiero po tym czasie powinno się ją wyciągnąć i spożyć ze smakiem.
Jak zrobić soloną słoninę?
Słonina w soli jest stosunkowo łatwa do przygotowania i nie wymaga poświęcenia wielkiej ilości czasu. Całe przygotowanie z powodzeniem można zamknąć w kwadransie, jeżeli odpowiednio wykona się poniższe kroki. Stosując się do instrukcji przygotowania, można zrobić naprawdę przepyszną przekąskę, jaką jest słonina w soli. Przepis, jako pierwszy warunek przewiduje kupno odpowiednio grubego kawałka słoniny. W idealnej sytuacji kawałek ten pochodzić będzie prosto z uboju i będzie się charakteryzował niedużą warstwą mięsa. Taki kawałek należy przez około 3 minuty bardzo dokładnie nacierać solą. Ważne jest to, aby cała słonina została obtoczona w soli, gdyż zapewni to jej wspaniałe właściwości smakowe. W dalszej części należy pokroić na kawałki czosnek i za pomocą moździerza utrzeć go wraz z majerankiem. Powstałą w ten sposób pastę należy wetrzeć w słoninę podobnie, jak wcześniej sól. Cały kawałek powinien zostać dokładnie nasmarowany pastą czosnkową z majerankiem, aby słonina mogła uzyskać swój smak, gdy nadejdzie jej czas. Po nałożeniu pasty, cały kawałek raz jeszcze należy posypać solą i odstawić w chłodne miejsce, gdzie będzie leżeć około 2 lub 3 miesięcy. Taki czas wystarczy, aby słonina w soli była w stanie przejść smakiem czosnku i majeranku. Ostatecznie należy ją wyciągnąć i podać w formie przekąski czy smacznego urozmaicenia imprezy.
Gruby kawałek słoniny – najlepszy jest taki prosto z uboju z niewielką warstwą mięsa bardzo dokładnie nacieramy solą.
Czosnek kroimy w kawałki. W moździerzu ucieramy czosnek z majerankiem. Taką pastą również smarujemy słoninę ze wszystkich stron.
Na koniec ponownie posypujemy solą i odstawiamy w chłodne miejsce na około 2-3 miesiące.
Po tym czasie słonina powinna dokładnie przejść smakiem soli i czosnku wymieszanego z majerankiem.