Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Croissant to tradycyjny rogalik z ciasta francuskiego. Na co dzień wypiek jest sprzedawany w licznych piekarniach, cukierniach i kawiarniach jako dodatek do ciepłych napojów. Wspomniany przysmak można także przygotować w warunkach domowych. Jak zrobić francuski croissant i dlaczego warto? Poznaj bliżej słynne rogale!
Jak powstały rogaliki croissant?
Choć danie jednoznacznie kojarzy się z kuchnią francuską, pierwsze croissanty podobno były serwowane w Wiedniu. Przyjmuje się, że kształt rogalika nawiązuje do tureckiego półksiężyca. A stąd już niedaleko do teorii głoszącej, że inspiracją do powstania rogali było oblężenie austriackiej stolicy przez Turków zakończone rozbicie najeźdźców. Jedna z legend głosi, że pewien piekarz miał uchronić swoje miasto przed atakiem Turków i jako nagrodę za swój wyczyn, poprosił, by tylko jemu było wolno piec rogale w kształcie półksiężyca. Inna teoria przypisuje stworzenie przepisu na croissant francuski polskiemu szlachcicowi - Franciszkowi Ksaweremu Kulczyckiemu. Niezależnie od tego, jakie naprawdę były początki, już w XX wieku to Francuzi wyspecjalizowali się w serwowani tych chrupiących rogali, czyniąc z nich jedno z dań narodowych.
Chcąc przygotować domowy croissant potrzebujesz mąki, cukru, suchych drożdży oraz masła. Odpowiednie formowanie ciasta podzielone jest na kilka etapów przeplatanych czasem na chłodzenie ciasta oraz jego wzrastanie pod wpływem działania drożdży.
Gdy uporasz się z przygotowaniem ciasta pozostaje najprzyjemniejsze, czyli formowanie rogalików oraz ewentualne nadziewanie i ozdabianie po upieczeniu.
Najbardziej klasyczny przepis to tak zwany croissant maślany, czyli rogalik bez nadzienia i dodatków. Możesz jednak urozmaicić ten deser nadziewając wypiek kremem czekoladowym, kremem pistacjowym albo konfiturą owocową. Croissant domowy może być także pokryty lukrem oraz posypany drobno posiekanymi orzechami czy pistacjami.
Pieczywo francuskie można także jadać pokrojone i posmarowane ulubionym dżemem. Nie brakuje osób, które cenią także wersję wytrawną. Croissant można jadać z szynką i serem (tak jak bagietkę) albo z serem pleśniowym i orzechami. Z licznymi dodatkami będzie na pewno bardziej sycącym posiłkiem - idealnym na drugie śniadanie.
Kształt rogalików jest jeden, ale można eksperymentować z ich wielkością. Jeśli szukasz odmiany dla standardowej wersji, możesz zawsze stworzyć mini croissant, które na pewno przypadną do gustu dzieciom lub dorosłym na przyjęciu z przekąskami typu finger foods.
W misce wymieszaj 600g mąki pszennej, 60g cukru, 1 łyżeczkę soli i 1 opakowanie suszonych drożdży. W rondelku rozpuść masło. Dodaj ciepłe mleko z masłem do suchych składników i wyrabiaj ciasto, aż stanie się gładkie i elastyczne. Może to zająć około 10 minut. Ciasto zawiń w folię i odstaw do lodówki.
W międzyczasie przygotuj masło do laminacji. Zawiń 350-400g masła w pergamin lub folię spożywczą, formując je w prostokąt o grubości około 1 cm. Schłodź w lodówce.
Umieść schłodzone masło na środku ciasta, a następnie zawiń je jak kopertę, zamykając masło wewnątrz ciasta.
Rozwałkuj ciasto z masłem na prostokąt, a następnie złóż je na trzy, jak list. Przykryj i schłodź w lodówce przez 30 minut.
Powtórz proces wałkowania i składania jeszcze 2-3 razy, za każdym razem schładzając ciasto w lodówce przez 30 minut.
Po ostatnim schłodzeniu, rozwałkuj ciasto na prostokąt o grubości około 5 mm. Pokrój ciasto na trójkąty i zwiń je, zaczynając od szerokiego końca, formując kształt croissantów.
Ułóż croissanty na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykryj ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia na 1h, lub aż podwoją swoją objętość.
Nagrzej piekarnik do 200°C. Posmaruj wierzch croissantów roztrzepanym jajkiem, aby nadać im złocisty kolor.
Piecz croissanty przez 15-20 minut, aż będą złociste i chrupiące.
Po upieczeniu, ostudź croissanty na kratce. Podawaj na ciepło lub w temperaturze pokojowej.