Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Przygotowanie truskawkowego kisielu z torebki jest bardzo proste, jednak dopiero w domowej wersji tego deseru można wyczuć autentyczny smak i aromat świeżych, sezonowych owoców. Chociaż stworzenie domowego kisielu od podstaw zajmuje nieco więcej czasu, to wysiłek ten odwdzięcza się wyjątkowymi rezultatami. Domowy kisiel truskawkowy smakuje doskonale zarówno na ciepło, jak i na zimno. W wersji schłodzonej warto serwować go w towarzystwie bitej śmietany. Deser można udekorować także kawałkami owoców i listkami mięty.
Jak przygotować truskawki na domowy kisiel truskawkowy?
Aby domowy kisiel truskawkowy smakował doskonale i prezentował się naprawdę apetycznie, do przygotowania deseru warto wybierać wyłącznie dojrzałe, zdrowe owoce o słodkim smaku. Każdą truskawkę należy starannie pozbawić szypułki, umyć i osuszyć. Owoce do przygotowania domowego kisielu powinny zostać rozdrobnione, jednak nie trzeba blendować ich na gładką masę. Atutem domowej wersji tego klasycznego deseru jest bowiem to, że kisiel może posiadać większe kawałki owoców, które urozmaicą jego teksturę. Co ważne, domowy kisiel można przygotować także na bazie mrożonych owoców, jednak te przed rozdrobnieniem należy sprawdzić pod kątem pozostałości szypułek oraz dosłodzić do smaku większą ilością cukru.
Jak podawać domowy kisiel truskawkowy?
Domowy kisiel truskawkowy można serwować na ciepło i na zimno. Ciepły kisiel przelany do salaterek po lekkim ostudzeniu wystarczy udekorować kawałkami owoców lub całymi owocami. Natomiast kisiel w wersji na zimno należy przechowywać w lodówce, a kiedy osiągnie docelową temperaturę podania można zaserwować go w towarzystwie kleksa bitej śmietany, całych owoców i listków mięty. Domowy kisiel truskawkowy można połączyć także z innymi sezonowymi owocami, na przykład z malinami, jagodami czy poziomkami.
Truskawkowy domowy kisiel to lekki owocowy deser, który można włączyć nawet do diety niemowląt. Najlepiej będzie smakował w sezonie, ale można z powodzeniem przygotowywać go przez cały rok, na przykład z truskawek mrożonych czy z truskawkowego smoothie. Kisiel jest banalnie prosty w przygotowaniu i odpowiedni na różne okazje. Sprawdzi się jako lekki deser po obiedzie, a także jako podwieczorek czy kolacja w trakcie upalnego lata. Podany przepis można zmodyfikować, zwiększając lub zmniejszając ilość cukru w zależności od naturalnej słodkości owoców. Receptura sprawdzi się także w przypadku innych sezonowych owoców jagodowych, jak maliny czy jagody. Jeśli chcesz, aby konsystencja kisielu była gładsza, po zmiksowaniu owoców przetrzyj je przez sitko.
Truskawki umyć, usunąć szypułki, włożyć do garnka, niezbyt dokładnie zmiksować.
Następnie do zmiksowanych truskawek wlać 1,5 szklanki wody, dodać cukier, zagotować (gdy truskawki są mrożone i mało słodkie, należy dodać więcej cukru). W pozostałej zimnej wodzie wymieszać mąkę ziemniaczaną, połączyć z truskawkami, zagotować.
Kisiel rozlać do salaterek, ostudzić. Przed podaniem ozdobić bitą śmietaną.