Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Dynia to warzywo, które rewelacyjnie sprawdza się w formie przetworów – jest łatwa w przyrządzeniu i pozwala na tworzenie wielu unikalnych kompozycji smakowych. Przygotowana wcześniej dynia w occie odwdzięczy się świeżym i nieco korzennym smakiem zwłaszcza zimą. Doda wtedy lekkości i charakteru wielu cięższym potrawom, chociaż może być także stosowana jako samodzielna przystawka. Jej uniwersalne zastosowania ogranicza tylko nasza wyobraźnia! Gulasz, ostre meksykańskie danie, a może zupa? Dynia marynowana w occie na słodko może się także sprawdzić w deserach – w ciastach, naleśnikach, na gofrach i nie tylko.
Przepis na dynie w occie – wiele wariantów
Jeśli od dłuższego czasu chodzi nam po głowie dynia w occie, przepis podany poniżej będzie świetną bazą do tworzenia swoich własnych kompozycji. Goździk jest klasycznym dodatkiem, którego po prostu nie może zabraknąć i dlatego warto na początek poprzestać tylko na tej intensywnej przecież przyprawie. Chociaż w przypadku takich przetworów jak dynia w occie, przepisy mogą znacznie różnić się przyprawami, nieraz podając długą ich listę, lepiej zastosować niewielką ich ilość i ewentualnie poszerzać repertuar przy kolejnych próbach. Dynia jako łagodne w smaku warzywo świetnie sprawdzi się przy równoważeniu pikantnych smaków obecnych na przykład w kuchni meksykańskiej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by dynię przyprawić też nieco mocniej, jeśli ma być spożywana osobno.
Jak zrobić dynię w occie?
Nasz klasyczny przepis na dynię w occie sprawi, że już po kilkunastu dniach będzie można cieszyć się tym pysznym warzywem, warto zatem uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Najbardziej pracochłonnym etapem będzie obieranie dyni i pozbycie się nasion oraz włókien wewnętrznych. Pokrojoną w kostkę o boku 1 cm dynię wrzucamy do wyparzonych słoików. Warto rozważyć przyrządzenie od razu większej ilości ze względu na to, że w okresie zimowym ten rodzaj przetworu może cieszyć się ogromną popularnością. Łączymy cukier, sól, ocet i goździki w wodzie i zagotowujemy. Tak przygotowaną zalewę umieszczamy w słoikach, póki jest ona gorąca. Czyste i wytarte na brzegach słoiki mocno zakręcamy. Teraz najważniejszy punkt, czyli pasteryzacja na mokro przez 10 minut. Wygotowane słoiki ustawiamy do góry dnem i czekamy aż ostygną. Wtedy można je umieścić w miejscu przechowywania, a zatem w piwnicy lub przydomowej spiżarni. Nie pozostaje nic innego niż odczekać około dwóch tygodni, aby smaki zdążyły się ze sobą przegryźć i już można cieszyć się tym uniwersalnym przetworem. Smacznego!
Dynię obrać ze skóry, pozbawić nasion i włókien ze środka, pokroić w kostkę ok. 1 cm x 1 cm. Ułożyć w słoikach.
Przygotować zalewę: zagotować wodę, dodać cukier, ocet, sól, goździki. Zagotować.
Gorącą zalewą zalać dynię w słoikach. Wytrzeć brzegi słoików, zakręcić.
Pasteryzować na mokro ok. 10 minut. Wyjąć słoiki, odstawić do góry dnem. Jak wystygną wynieść do piwnicy.