Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Jak zrobić dżem z dyni
Domowy dżem z dyni to pyszny i zdrowy sposób na wykorzystanie tego jesiennego warzywa. Jego przygotowanie jest proste, a smak dżemu zachwyca swoją delikatną słodyczą i aromatycznymi przyprawami. Cynamon, imbir, gałka muszkatołowa albo goździki sprawią, że dyniowa konfitura będzie rozgrzewająca i pełna korzennego aromatu.
Pyszny dżem z dyni idealnie nadaje się do wielu potraw, zarówno słodkich, jak
i wytrawnych. Doskonale smakuje na świeżym pieczywie albo tostach. Można go łączyć z masłem albo twarożkiem. Świetnie będzie się też komponować
z jogurtem naturalnym jako pomysł na śniadanie, kolację, albo po prostu przekąskę w ciągu dnia.
Konfitura z dyni będzie pasować do wypieków - jako nadzienie do ciast, rogalików czy tart i nada im kwaskowatego smaku i wyjątkowego aromatu. Będzie też pyszna z placuszkami i naleśnikami.
Dżem dyniowy warto też wypróbować, jako smaczny dodatek do mięs np. do indyka, kurczaka albo wieprzowiny- doda potrawom słodko-kwaśnego akcentu.
Z czego składa się dżem z dyni?
Najlepsza dynia na dżem to Hokkaido lub piżmowa, które mają intensywny kolor i słodki smak. Dobra wiadomość jest taka, że dyni Hokkaido i dyni piżmowej nie trzeba obierać, wystarczy, że pokroisz ją w kostki. Te dynie mają na tyle cienką skórkę, że można ją pozostawić - jest to nawet wskazane ze względu na bogactwo składników mineralnych i błonnik pokarmowy, które znajdują się bezpośrednio pod nią.
Do przygotowania dżemu będziesz też potrzebować cukru i wyciśniętego soku z pomarańczy albo cytryny. Do dżemu warto też dodać aromatyczne przyprawy. Doprawiony goździkami albo cynamonem będzie idealnie rozgrzewał organizm podczas jesiennych i zimowych dni. Dyniowy dżem świetnie będzie komponował się również z dodatkiem jabłka albo z miąższem pomarańczy.
Porady dotyczące przechowywania dżemu z dyni
Przechowywanie przetworów z dyni wymaga przestrzegania odpowiednich zasad. Oto kilka wskazówek, jak przechowywać dżem z dyni, aby długo zachował trwałość:
Wyparzanie słoików
Zanim przełożysz dżem do słoików wyparz je. Możesz to zrobić na kilka sposobów:
Kiedy słoiki są już wyparzone, ostrożnie napełnij je gorącym dżemem z dyni, zostawiając około 1 cm wolnej przestrzeni od krawędzi. Upewnij się, że brzegi są czyste i suche przed zamknięciem pokrywek. Od razu po napełnieniu słoików zamknij je szczelnie wysterylizowanymi pokrywkami.
Aby zapewnić dłuższą trwałość dżemu, warto przeprowadzić też pasteryzację. Jest na to kilka sposobów:
Po pasteryzacji i całkowitym ostygnięciu słoików, przechowuj dżem z dyni w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu np. w spiżarni albo piwnicy. Idealna temperatura przechowywania to około 10-15°C.
Dynię obierz, usuń pestki i pokrój w małe, równomiernie kawałki. Małe kawałki szybciej zmiękną i łatwiej się rozgotują.
Przełóż pokrojoną dynię do dużego garnka, dodaj sok z cytryny i około 100 ml wody (woda pomoże uniknąć przypalenia na początku gotowania). Gotuj na średnim ogniu, aż dynia stanie się miękka.
Gdy dynia będzie miękka, dodaj cukier, cynamon, imbir, skórkę z pomarańczy i wanilię. Wszystko dokładnie wymieszaj. Zmniejsz ogień i całość gotuj, mieszając od czasu do czasu, aż mieszanka zgęstnieje. Może to zająć od 30 minut do 1 godziny, w zależności od ilości płynu i preferowanej konsystencji dżemu.
Gorący dżem przełóż do wyparzonych słoików, zostawiając około 1 cm wolnego miejsca od góry. Słoiki zamknij i odwróć do góry dnem na około 10 minut (pomoże to w stworzeniu próżni).
Po ostudzeniu przechowuj dżem w chłodnym i ciemnym miejscu. Po otwarciu przechowuj w lodówce.