Falafel to kulki smażone w głębokim tłuszczu na bazie zmielonej oraz wcześniej namoczonej ciecierzycy. Niezbędne są także przyprawy takie jak natka pietruszki, czosnek, kolendra. Prostota, szybkość wykonania, doskonały smak oraz uniwersalność wyróżniają falafel. Przepis jest natomiast na tyle prosty, że każdy będzie w stanie go opanować. Falafel z ciecierzycy jest ponadto bardzo popularną potrawą wegańską, cieszącą się dużym uznaniem, zwłaszcza w krajach arabskich. Jednak ze względu na walory smakowe oraz prostotę przygotowania danie to znane jest na całym świecie, jako roślinna alternatywa kebabu. Jest to zatem doskonały wybór dla osób, które pragną odżywiać się zdrowo oraz stawiać na wartościowe produkty spożywcze.
Jak przygotować falafel?
Przepis na falafel jest prosty, jednak wymaga korzystania z wysokiej jakości ciecierzycy. Idealnie przyrządzony falafel powinien być chrupiący z zewnątrz oraz miękki w środku. Bardzo ważne jest, aby ciecierzycę namoczyć, a następnie zmiksować. Należy także pamiętać, że falafel przygotowuje się najczęściej z surowej ciecierzycy. Na samym początku ciecierzycę należy wsypać do garnka oraz zalać wodą. Po kilku lub kilkunastu godzinach ciecierzycę wraz z cebulą, czosnkiem, solą i sodą oczyszczoną należy zmiksować. Pod koniec dodaje się natkę pietruszki oraz przyprawy. Z masy należy uformować małe kuleczki lub placuszki. Następnie smaży się je na oleju rozgrzanym do około 160 stopni Celsjusza przez 3 minuty z każdej strony.
Propozycja podania falafela
Z czym podawać tę potrawę, aby uzyskać doskonałe połączenie smakowe? Idealnie sprawdzi się sos tahini. Jest to mieszanka naturalnego jogurtu, soku z cytryny oraz czosnku. Sos ten wykorzystuje się do skrapiania sałatek, pieczonego kalafiora, jednak smakuje wyśmienicie także z falafelem. Wystarczy wykorzystać dwie łyżki pasty sezamowej, łyżkę soku z cytryny, ząbek czosnku, 250 ml jogurtu naturalnego, natkę pietruszki, ostrą paprykę, sól, kozieradkę oraz przyprawy do smaku. Wszystkie składniki należy zmiksować do uzyskania gładkiej konsystencji. Następnie falafel można zanurzyć w przygotowanym sosie lub skropić bardzo delikatnie. Warto wykorzystać również liście sałaty lodowej, które dodatkowo urozmaicą potrawę smakowo i kolorystycznie.
Adi
Raz piszecie ze nie może być ze słoika i puszki a potem ze można.
Zdecydujecie się i nie kopiujcie od innych.