Przepis na falafela przyda się osobom, które preferują dietę wegetariańską. Podobnie jak hummus jest daniem wywodzącym się z Bliskiego Wschodu i bazuje na ciecierzycy, która stanowi doskonałe źródło białka, błonnika i witamin w bezmięsnym jadłospisie.
Niełatwo dziś ustalić, skąd pochodzi falafel przepis oryginalny. Prawa do tej potrawy przypisują sobie Izraelczycy, Palestyńczycy oraz mieszkańcy Libanu. Istnieje także teoria, że danie pierwotnie spożywano w Egipcie, gdzie robiono je z bobu. Niezależnie od tego, jakie są dokładnie jego korzenie, dziś jest bardzo popularną potrawą sprzedawaną zarówno w restauracjach, jak również jako prosty street food.
W wielu miejscach można kupić gotowy produkt, jednak nie trzeba korzystać z przetworzonej żywności, bo domowy falafel przygotowuje się dość prosto.
Falafel: jak zrobić, żeby wyszedł naprawdę smaczny? Najważniejsze jest wcześniejsze namoczenie ciecierzycy. Jeśli jednak nie uda się tego zrobić, jest także alternatywny sposób na przygotowanie potrawy. Falafel domowy można przyrządzić także z ciecierzycy w puszce w zalewie - w tym przypadku będzie od razu miękka. Kolejny etap to miksowanie za pomocą blendera lub maszynki do mięsa.
Rozdrobnioną ciecierzycę miesza się z drobno posiekaną smażoną cebulą i zmielonymi płatkami owsianymi. To dobry moment, żeby dodać także przyprawy - najpierw pietruszkę i czosnek, a następnie sól, Ziarenka Smaku oraz curry. Przepis na falafel z ciecierzycy można lekko modyfikować, dodając więcej ziół i przypraw, jeśli chcesz, żeby smak być bardziej pikantny. Falafel idealny dla każdego może oznaczać trochę co innego - najlepiej samodzielnie zdecydować jak go doprawić.
Stworzenie masy to jeszcze nie gotowy falafel z ciecierzycy przepis wymaga jeszcze właściwego uformowania kuleczek. Pamiętaj, że to nie kotlety mielone albo klopsiki. Falafele powinny być naprawdę drobne - najlepiej wielkości orzecha włoskiego. Gdy już będą mieć właściwy kształt i rozmiar, pozostaje obtoczyć je w bułce i usmażyć je na patelni. na odpowiednio rozgrzanym tłuszczu wystarczy po trzy minuty z każdej strony - falafel z ciecierzycy będzie już twardy, ale nie nadmiernie chrupiący.
Gotowe falafele to pachnąca ziołami wegańska i wegetariańska alternatywa dla mięsnego obiadu. Falafel - szybki przepis z Bliskiego Wschodu - może wprowadzić powiew świeżości do Twojej kuchni, jeśli szukasz odmiany dla typowo polskich dań, kuchni włoskiej albo azjatyckiej. To jedno z najpopularniejszych dań dla wegan i wegetarian. Najlepsze są takie chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku - idealnie, jeśli podasz je ze świeżymi warzywami. Przyda Ci się tylko sprawdzony przepis, by móc zrobić falafel, który zachwyci rodzinę i przyjaciół. Dopraw według swoich preferencji - idealny falafel to taki, który dobrze wpisuje się w Twoje preferencje smakowe.
Falafele z ciecierzycy przygotowane według podanego przepisu można podawać na talerzu razem z ryżem i surówką, umieścić je razem z sosem i warzywami w picie albo tortilli lub wykorzystać do sałatki. Falafele i hummus to tradycyjne połączenie, możesz zdecydować się też na inne kombinacje smakowe!