Bataty, zwane także słodkimi ziemniakami, od kilku lat szturmują krajowe supermarkety. Choć nie ma szans, by wyparły polskie ziemniaki z rynku, są świetnym uzupełnieniem diety i warto rozważyć włączenie je do swojego jadłospisu. To też smak zupełnie inny od ziemniaków, jakie na co dzień można spotkać w osiedlowym warzywniaku. Bataty mają duże, mięsiste bulwy. Ich znakiem charakterystycznym jest intensywnie pomarańczowy miąższ, choć występują również bataty o miąższu w kolorze żółtym, fioletowym, czerwonym lub kremowym. Posiadają, podobnie jak zwykłe ziemniaki, właściwości przeciwzapalne — przynoszą ulgę również astmatykom, w chorobach oskrzeli czy płuc. Są bogatym źródłem beta-karotenu. Wśród właściwości odżywczych batatów znajdują się także: wapń, fosfor, potas, sód, magnez, siarka, chlor, żelazo, jod, witamina A, witaminy z grupy B i błonnik. Bataty zawierają przy tym szczawiany, których powinny unikać osoby cierpiące na choroby nerek, takie jak kamica nerkowa.
Warto zainspirować się tą niezwykłą rośliną i częściej włączać je do swojego menu. Istnieje mnóstwo możliwości wykorzystania batatów, zarówno w formie przekąski, jak i jako danie obiadowe. Jako obiad świetnie sprawdzą się pieczone bataty, faszerowane, wegetariańskie i z mięsem. Mogą być równie smacznym dodatkiem do głównego dania, co zwykłe ziemniaki — w formie purée lub frytek.
Jak przygotować faszerowane bataty? Poniżej proponujemy przepis na bataty faszerowane pieczarkami w wersji wegetariańskiej (i wegańskiej), ale do słodkich ziemniaków równie dobrze będzie pasować mielone mięso.
Batat faszerowany nie jest bardzo skomplikowanym w przygotowaniu daniem. Wymaga niewiele składników, czterech średnich batatów i około 1,5 godziny. Bataty należy umyć, przekroić na pół i nakłuć widelcem. Tak przygotowane bataty należy upiec w piekarniku nastawionym na 180 stopni, przez około 50 minut. Gdy bataty będą piekły się w piekarniku, należy pokroić w kostkę pieczarki i warzywa: cukinię, paprykę, marchewkę i brokuły. Następnie przygotuj Bulion warzywny w słoiku WINIARY — połową gotowego wywaru zalej pokrojone w kostkę warzywa, dodaj olej i sok z limonki. Dobrze wymieszaj składniki, po czym piecz je w piekarniku przez 30 minut w naczyniu żaroodpornym. Możesz mieszać je od czasu do czasu, aby upiekły się równomiernie. Po upływie wspomnianych 30 minut wyciągnij bataty i wydrąż ich środki (zostawiając na tyle miąższu, aby się nie rozpadły). Wydrążony miąższ należy wymieszać z warzywami pieczonymi w bulionie. Tak powstałą masą nafaszeruj bataty i piecz przez kolejne 10 minut. Gotowe!