Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Faworki to tradycyjne danie niemieckie, litewskie, a także polskie – chrupkie wypieki w kształcie składanych kokardek, najczęściej obsypane cukrem pudrem. Mamy dla Ciebie doskonały przepis na smaczne i rumiane faworki – delikatne w smaku, nie za słodkie, posypane Cukrem Wanilinowym WINIARY. Idealna przekąska nie tylko na Tłusty Czwartek. Spróbuj także faworków drożdżowych i pieczonych!
Dlaczego warto przygotować pyszne faworki?
Chcesz przygotować słodkie przekąski, ale boisz się, że nie dasz sobie rady? Smaczne faworki są rozwiązaniem idealnym dla Ciebie! Wystarczy nam jedynie mąka, proszek do pieczenia, żółtko jajka, śmietana, odrobina wysokoprocentowego alkoholu oraz przyprawy, żeby móc cieszyć się niesamowitą i tradycyjną przekąską. Smak faworków jest unikatowy wśród innych wypieków i warto robić je nie tylko od święta, szczególnie dlatego, że jest to bardzo łatwe i można je przygotować zaledwie w kilku prostych krokach. Ze względu na charakterystyczne chrupanie wydawane podczas jedzenia, faworki dawniej nazywane były także chrustem albo chruścikiem. Ich nazwa pochodzi od francuskiego słowa une faveur, co oznacza wstążeczkę - nawiązuje ona do charakterystycznego kształtu tych wypieków. Legenda głosi, że faworki powstały całkowicie przypadkowo, gdy cukiernik niechcący wrzucił do rozgrzanego tłuszczu wąski pasek ciasta na pączki, a ono podczas smażenia skręciło się w charakterystyczny kształt. Aby przygotować faworki puszyste i delikatne, należy trzymać się tradycyjnego przepisu! Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić faworki krok po kroku, skorzystaj z naszej receptury. Przygotuj w tym celu wszystkie składniki i postępuj zgodnie z instrukcjami, a efekt zrobi na Tobie wrażenie.
Faworki - idealna słodka przekąska
Przygotowując swoje faworki, przepis możesz znaleźć na stronie WINIARY. Chociaż według tradycji faworki przygotowuje się głównie w Tłusty Czwartek oraz Ostatki, są na tyle uniwersalne, że mogą pełnić rolę słodkiej przekąski przy dowolnej okazji. Jeżeli zastanawiasz się na czym smażyć faworki, podpowiadamy: podobnie jak pączki - zrób to w głębokim tłuszczu. Dzięki temu faworki zyskują swoją charakterystyczną chrupkość i nie sposób pomylić ich z jakimkolwiek innym wypiekiem. Z naszym przepisem zrobisz świetne faworki na śmietanie, ale warto spróbować także innych odmian. Na przestrzeni lat powstało wiele przepisów, z którymi warto eksperymentować. Pamiętaj, że faworki najlepiej smakują dopiero po 2-3 godzinach od upieczenia, gdy ciasto wystygnie i stanie się chrupkie. Ten wypiek przypadnie do gustu nie tylko dzieciom, ale też dorosłym, a wszystko to dzięki unikatowemu smakowi, który kształtował się na przestrzeni lat. To wspaniała przekąska dla tych, którzy lubią chrupać coś lekkiego i słodkiego zarazem. Odpowiednia kompozycja składników i smażenie w głębokim tłuszczu sprawiają, że ciasto jest delikatne i wprost rozpływa się w ustach.
Mąkę przesiej na stolnicę, połącz z proszkiem do pieczenia i solą.
Dodaj śmietanę, żółtka i wódkę (lub spirytus), a następnie wyrób ciasto. Ciasto należy wyrabiać dość intensywnie, rozciągać i bić wałkiem około 1 godziny, aby „nabrało powietrza”.
Ciasto podziel na części i cieniuteńko wałkuj – im cieniej tym lepiej, ale staraj się nie podsypywać ciasta mąką.
Pokrój na paski o szerokości około 3 cm i długości 12 - 15 cm. W środku każdego paska zrób nacięcie nożem, przez które przełóż jeden koniec faworka.
W garnku rozgrzej około 500 g smalcu lub oleju. Sprawdź, czy jest wystarczająco rozgrzany, wrzucając do niego kawałek ciasta. Jeżeli szybko wypłynie na powierzchnię, to znaczy, że tłuszcz ma już odpowiednią temperaturę.
Faworki wrzucaj na rozgrzany tłuszcz partiami i w trakcie smażenia obracaj je na drugą stronę.
Rumiane z obu stron wyjmuj na kratkę lub bibułę, a gdy obciekną z tłuszczu, posyp cukrem pudrem i Cukrem wanilinowym WINIARY.
Ala