Kuchnia gruzińska słynie ze swojej sytości i wspaniałych, wyrazistych smaków. Wzrost jej popularności notowany jest również w naszym kraju. Dlaczego by nie spróbować klasycznego wydania chaczapuri połączonego z czachochbili? To dwa elementy, które znakomicie się ze sobą łączą. Chrupiący chlebek z serem jest świetnym towarzyszem kurczaka duszonego z warzywami i świeżymi ziołami. Jak przygotować gruziński klasyk i czemu warto to zrobić? Przedstawiamy prosty pomysł na smakowite danie!
Domowe chaczapuri z serem - przepis ekspresowy
Starania warto rozpocząć od przygotowania chaczapuri z serem. Chlebek można zakupić już gotowy, ale największą przyjemnością będzie przygotowanie pieczywa w domowych warunkach. Przepis na chaczapuri nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Będziemy potrzebować drożdży, wody, cukru oraz mąki. Kolejnym uzupełnieniem pożywnego chlebka będzie jogurt, opcjonalnie maślanka. Po krótkiej chwili do masy mączno-drożdżowej należy dodać nabiał. Zazwyczaj używa się do tego celu naturalnej maślanki, choć równie dobrze sprawdzi się w tym kontekście zwykły jogurt. Ciasto należy bardzo dokładnie wyrobić, tak aby masa była jednolita i nie posiadała żadnej grudki. W międzyczasie przygotowujemy patelnię, na której rozgrzewamy masło. Po ostygnięciu tłuszcz dodajemy do masy i pozwalamy całości odpocząć w ciepłym miejscu. Nieodzownym elementem chaczapuri jest ser, w tym przypadku bryndza w połączeniu z ciągnącym serem mozzarella. Placki piecze się w rozgrzanym piekarniku przez kilkanaście minut. Warto pozwolić chlebkom na przestygnięcie - zyskują wówczas kruchości i delikatności przed podaniem.
Idealne chaczapuri - przepis z czachochbili
Czachochbili można najprościej przedstawić jako danie, które stanowi połączenie pomidorów z kurczakiem. Przygotowuje się je z pokrojonych wcześniej kawałków mięsa, najczęściej fileta z piersi kurczaka. Cechą charakterystyczną posiłku jest to, że poszczególne etapy gotowania wykonuje się niejako oddzielnie. Na początku należy przesmażyć poporcjowane filety, a następnie zdjąć je z patelni i przygotować cebulę. Wstępnie przeszklona cebula trafia ponownie do kurczaka, który już zdążył przestygnąć. Na patelnię w dalszej kolejności trafiają pokrojone pomidory, które przyprawia się do smaku kminem rzymskim, pieprzem, solą i masłem. Dopiero po kilku minutach do naczynia może trafić ponownie kurczak połączony z cebulką. Czachochbili podaje się z chlebkiem chaczapuri lub ryżem. To klasyczne danie kuchni gruzińskiej, która bazuje na smacznych wypiekach, pomidorach i regionalnych przyprawach. Zobacz, jak łatwo przygotować ten przepis w domu.