Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Hosomaki z łososiem to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów sushi, z którymi mamy do czynienia w restauracjach japońskich na całym świecie. Nazwa tej wariacji jest powiązana z japońskim słowem hosoi, które oznacza wprost: cienki, mały. Hosomaki to potrawa wykonana ze zwijanych płatów wodorostów nori, w środku których znajduje się gotowany ryż oraz najczęściej tylko jeden dodatek w formie ryby lub warzywa. Nieskomplikowane danie jest jedną z najłatwiejszych do wykonania form sushi, dzięki czemu mogą je przygotowywać także osoby, które stykają się z tą potrawą po raz pierwszy w życiu.
Hosomaki - łosoś jako idealny dodatek
Geneza powstania sushi miała swoje miejsce w Japonii. Początkowo ryby zawijane w ryż nie były przeznaczone do bezpośredniego spożycia. Taki sposób pakowania świeżych produktów w ryż był sposobem na przedłużenie ich trwałości. Dopiero później zaczęto przygotowywać posiłek owijając całość sprasowanymi wodorostami. Tubę ryżową cięto na mniejsze kawałki, które można było łatwo spożywać w formie jednego kęsa. Taka forma serwowania dania przetrwała aż do dziś, a popularność japońskiego przysmaku sukcesywnie rośnie. Generalnie rzecz biorąc, przygotowanie sushi nie powinno sprawić większych trudności nawet domorosłym kucharzom. Warto jednak przygotować szereg narzędzi, dzięki którym zwijanie rolek i ich formowanie będzie dziecinnie proste. Mowa m.in. o bambusowej macie do sushi, w której będzie można łatwo zwijać roladki. Hosomaki z łososiem podaje się w towarzystwie chrzanu wasabi, oryginalnego sosu sojowego oraz marynowanych płatków imbiru.
Przygotowanie hosomaków z łososiem
Najważniejszym składnikiem sushi jest ryż. Musi posiadać on odpowiednie parametry jakościowe. Stosuje się ziarna o niewielkim kalibrze, które dobrze się ze sobą lepią. Użycie tradycyjnego ryżu do tworzenia sushi nie jest zalecane, choćby z uwagi na ryzyko rozpadnięcia się roladek. Gotowanie ryżu przebiega nieco inaczej niż w przypadku przygotowywania go jako dodatku do innych potraw. Przyrządza się go powoli, gotując na niewielkim ogniu przy wykorzystaniu małej ilości wody. Do tworzenia hosomaki z łososiem warto użyć świeżej, surowej ryby. Opcjonalnie zaleca się wykorzystanie łososia wędzonego, najlepiej w kawałku. Ryba powinna być jak najświeższa - warto przygotować przekąskę w tym samym dniu, w którym kupi się świeże produktu do jej wykonania. Hosomaki łosoś to jeden z wielu wariantów cienkiego sushi. Dla urozmaicenia można również stworzyć dodatkowe roladki, w których umieścimy kawałki tuńczyka. Danie sushi może być także całkowicie wegańskie. Życzymy smacznego!
Ryż dokładnie wypłucz w zimnej wodzie i odsącz.
Wsyp do garnka i dodaj 3 szkl. wody. Całość zagotuj, zminimalizuj moc i przykryj garnek. Gotuj całość na małej mocy ok. 15 min. Po tym czasie garnek zdejmij garnek z ognia i odstaw na kolejne 10 min. bez odkrywania.
Kiedy ryż się ugotuje, jeszcze gorący, przełóż do miski i pozwól lekko przestygnąć. W osobnym naczyniu wymieszaj odrobinę soli, cukier oraz ocet ryżowy. Powstałą mieszaniną polej ryż i delikatnie wymieszaj.
Łososia pokrój w paski. Nori przekrój na połowę. Zwilż dłonie. Na szorstkiej stronie ułóż delikatnie ok 0,5 cm warstwę ryżu, pozostawiając ok 1,5cm wolnej przestrzeni na górze wodorosta. Na środku wzdłuż dolnej krawędzi ułóż łososia. Całość posmaruj odrobiną wasabi i posyp szczypiorkiem i sezamem. Całość zwiń w ciasną roladkę a następnie pokrój na 6 lub 8 kawałków.
Sushi podawaj z marynowanym imbirem, sosem sojowym i wasabi. Możesz też przygotować majonez wasabi - wymieszaj kilka łyżek majonezu dekoracyjnego z chrzanem wasabi (daj tylko ile lubisz, w zależności jaki efekt chcesz uzyskać).