Hummus idealny — z samych naturalnych składników, pełny wartości odżywczych, a do tego pyszny. Jest idealny, kremowy i gęsty. Najlepiej smakuje ze świeżym pieczywem.
Niezwykle popularny na Bliskim Wschodzie hummus od jakiegoś czasu cieszy się dużą popularnością w naszym kraju. Jest szczególnie uwielbiany przez zwolenników zdrowej żywności — pełny wartości odżywczych dobrze komponuje się z tradycyjnymi potrawami. Hummus sprawdza się także w roli samodzielnej przekąski lub jako dodatek do kanapek, a jego kremowa konsystencja potrafi rozpieścić podniebienie najbardziej wybrednego zwolennika dobrej kuchni.
Hummus to w języku arabskim „ciecierzyca”. Nie można było więc wymyślić bardziej trafnej nazwy dla pasty, której istotą i głównym składnikiem jest ugotowana cieciorka. Jest to przysmak znany na Bliskim Wschodzie- w Syrii, Egipcie, Libanie, Izraelu- jednak nie wiadomo, z którego kraju dokładnie pochodzi. Doszło nawet do tego, że Libańczycy chcieli zastrzec nazwę pasty oraz odpowiedź na pytanie - jak zrobić hummus?, jednak na szczęście tak się nie stało. Danie z cieciorki składa się tylko z kilku składników, jednak jest bogate w wartości odżywcze. Ciecierzyca jest niskokaloryczna, a mimo to ma dużo białka, a sezam dostarcza dobroczynnych kwasów tłuszczowych. Hummus jest idealny jako przekąska na imprezy lub wieczory przed telewizorem. Pasuje do jadłospisu diet wegetariańskich, bezglutenowych i bezlaktozowych.
Aby przygotować perfekcyjny domowy hummus, najpierw musimy namoczyć nasz główny składnik, czyli ciecierzycę. Musi trwać to minimum 12 godzin. Do tej samej wody dodajemy odrobinę soli i gotujemy cieciorkę do miękkości. Pamiętajmy, aby nie wylewać wody z garnka, ponieważ przyda się na potem. Po odcedzeniu ciecierzycy miksujemy ją blenderem, a następnie dodajemy sezam oraz oliwę i doprawiamy czosnkiem wraz z sokiem z limonki. Możemy dorzucić również sól i pieprz według własnego uznania. Bardzo ważny jest nasz osobisty smak i to, jaki hummus lubimy. Jeśli uznamy, że jest za suchy, to właśnie wtedy nadchodzi moment, aby dodać wody z gotowania ciecierzycy. Rozcieńczy ona trochę nasz wyrób i sprawi, że będzie bardziej aksamitny.
Nasz przepis na hummus z ciecierzycy nie jest skomplikowany i wymaga tylko kilku składników. Jedynym punktem przepisu, który zajmuje dużo czasu, jest namoczenie ciecierzycy, ale na spokojnie można to zrobić w nocy, a rano zająć się przygotowywaniem pasty. Hummus z cieciorki to pyszne urozmaicenie codziennej diety, pełne składników odżywczych oraz ciekawego smaku. Idealnie pasuje do niego świeże pieczywo lub kawałki warzyw. Smacznego!