Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Jajka w koszulce (inaczej jajka poche, zgubione lub perduty) to specjał, który podaje się często w eleganckich restauracjach, ale są także świetnym pomysłem na leniwe, niedzielnie śniadanie. Dzięki temu przepisowi możesz poczuć się jak w samym centrum Francji. Przygotowanie jajka poszetowego w domu, wcale nie jest takie trudne, a efekt zachwyci nawet najbardziej wymagających domowników. Potrawa pochodzi z Francji, stąd tez wywodzi się jego nazwa — słowo "poche" oznacza "kieszonkę". W Polsce stosuje się jeszcze dwie inne nazwy — jajka zgubione oraz perduty. Pochodzą one ze staropolszczyzny i dziś są praktycznie nieużywane.
Na czym polega fenomen jajek poszetowych? Gotuje się je w taki sposób, aby białko, które się ścina, otuliło żółtko. Dzięki temu pozostaje ono płynne, a po przekrojeniu cienkiej ścianki białka wypływa, rozlewając się na świeży chleb, tosty lub bezpośrednio na talerz. Idealne jajko w koszulce powinno mieć kształt kulki i z zewnątrz przypominać nieco mozzarelle. Podaje się go zwykle z prostymi przyprawami — zwykle jest to jedynie sól i pieprz. Popularnym dodatkiem jest także majonez dekoracyjny, który doskonale komponuje się ze smakiem jajka poche oraz listki świeżej sałaty, np. masłowej. Wykorzystaj np. Majonez Dekoracyjny WINIARY, który ma łagodny smak i pasuje do wielu potraw. Możesz je podać także samodzielnie lub w towarzystwie gorącej grzanki z rozpuszczonym na wierzchu masłem.
Podczas przygotowywania jajek w koszulce bardzo ważny jest także ocet — spełnia on szalenie ważną funkcję! To dzięki niemu białko ścina się szybciej, więc możliwe jest szybkie otulenie płynnego żółtka, zanim zacznie się ono gotować i twardnieć. Łyżkę octu wystarczy dodać do garnka, w którym gotuje się woda. Metod przygotowywania jajek poszetowych jest kilka, ale w każdej kluczowe znaczenie ma także wywołanie małego wiru w garnku z wodą. Dzięki temu wrzucone do niego jajko od razu zacznie płynąć w ruchu kulistym, dzięki czemu prawidłowo się zetnie i stanie się idealną kulką. Pamiętaj, aby w tym przypadku nie solić wody, a wszystkich przypraw użyć dopiero po wyjęciu jajka z wody.
Wariacją na temat jajek poszetowych są tzw. jajka po benedyktyńsku — wówczas podaje się je na świeżo wypieczonej grzance z plasterkiem lekko obsmażonej szynki i polewa sosem holenderskim, a następnie dekoruje szczypiorkiem. Jajka poche najlepiej smakują ze świeżym pełnoziarnistym chlebem. A dla miłośników dodatków mięsnych, proponujemy kilka kawałków wysmażonego boczku lub kiełbasy, a wszystko to ozdobione kiełkami rzodkiewki lub brokułu. Smacznego!
Wbij jajko do miseczki.
Zagotuj wodę z łyżką octu. Po zagotowaniu zmniejsz ogień. Jeśli nie chcesz dodawać octu, możesz spróbować innego sposobu - wystarczy, iż dodasz 1/3 łyżeczki soli na 1 litr wody.
Za pomocą łyżki zrób wir w wodzie i wlej jajko. Gotuj ok. 2-3 minuty, podczas gotowania delikatnie mieszaj wodę w celu „zawinięcia” białka na żółtko.
Po ugotowaniu jajko wyjmij łyżką cedzakową na płaski talerz wyłożony ręcznikiem papierowym.
Jajko możesz podać na grzance, z dodatkiem świeżych warzyw, do smaku posypując solą i pieprzem.