Jesiotr kojarzy się głównie z zabawnymi wierszykami z dzieciństwa czy z dziwną rybą o śmiesznym długim "nosku". Tymczasem jest to wyborna w smaku ryba, łącząca w sobie tradycję z ekskluzywnością. Niegdyś jesiotr był bardzo popularny w polskich wodach, dziś jest to ryba coraz rzadziej spotykana. Ze względu na niewielką populację, w Polsce jesiotr jest objęty ścisłą ochroną. Jesiotr na polskim stole pochodzi więc jedynie z komercyjnych hodowli. Właśnie dlatego mięso jesiotra uznawane jest w naszym kraju za drogi delikates. Przed zakupem ryby sprawdź, czy na pewno pochodzi z licencjonowanej hodowli.
Mimo że mięso jesiotra jest dość tłuste, to smakuje wyjątkowo delikatnie. Zawiera też mnóstwo aminokwasów, zbawiennych dla ludzkiego organizmu. Są one łatwo przyswajalne, dlatego jesiotr uchodzi za bardzo zdrową rybę. Mięso jesiotra jest w większym stopniu pozbawione ości, co jest jej ogromną zaletą. To świetna ryba dla dzieci, które unikają ryb z powodu ości. Być może dzięki jesiotrom na stole będą częściej sięgać po rybie mięso, które jest bardzo zdrowe i poprawia odporność organizmu. Wskazuje też pewne działania przeciwnowotworowe.
Jak przyrządzić jesiotra, aby nie zdławić jego wyjątkowego, delikatnego smaku a tym samym cieszyć się pyszną, esencjonalną potrawą? Dobrym wyjściem jest upiec rybę — dzięki stosunkowo niewielkiej ilości dodatków jesiotr pieczony zachowuje swoje walory smakowe. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak przygotować tę rybę w piecu. Jesiotr z piekarnika nie wymaga wielu przygotowań. Po dokładnym umyciu i oprawieniu ryby należy natrzeć mięso solą i pieprzem. Po wtarciu w mięso tych podstawowych przypraw warto skropić mięso sokiem z cytryny. Tak przygotowanego jesiotra chłodzimy w lodówce, w towarzystwie pokrojonej cebuli, aby mięso przeszło smakiem przypraw. Po dwóch godzinach ryba jest gotowa do pieczenia. Przed włożeniem ryby do pieca obłóż ją kawałkami masła, aby potrawa była esencjonalna i nie przesuszyła się w trakcie pieczenia. Pamiętaj, aby piec jesiotra w odpowiednim naczyniu żaroodpornym. Dzięki temu tłuszcz nie spłynie na blachę, tylko nasyci mięso tłuszczem i aromatem.
Jesiotra najlepiej podawać z lekkimi sałatkami i surówkami, które nie przytłoczą jego smaku, np. surówką z selera. Sprawdź nasz przepis na surówkę z selera i gruszki, która idealnie skomponuje się z maślanym, pieczonym jesiotrem. Pomysł na inne świeże surówki do ryb znajdziesz na stronie WINIARY. Ryba dobrze komponuje się z ziemniakami — pieczonymi lub w formie purée.