Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Jest smaczna, zdrowa i dostępna o każdej porze roku. Kapusta kiszona, bo o niej mowa pojawia się na moim stole bardzo często. Zimą wykorzystuję ją do przygotowania gęstej, sycącej, a przede wszystkim mocno rozgrzewającej zupy – kapuśniaku.
Kapuśniak w sezonie jesienno-zimowym to wręcz obowiązkowa pozycja w menu. W tym przepisie proponuję Wam kapuśniak z dodatkiem ziemniaków, marchewki, selera i pietruszki, doprawiony majerankiem oraz słodką papryką. To wszystko ugotowane w bulionie wołowym.
Zobacz też inne przepisy z kiszoną kapustą – nie tylko na kapuśniaki!
Jesienna zupa z soczewicy z kiszoną kapustą
Gryczane muffiny z kiszoną kapustą i grzybami
Zupa wiejska z kapustą, boczkiem i kiełbasą
Kaszubska grochówka z kiszoną kapustą
Zupa borowikowa na zakwasie z kiszonej kapusty
Przygotuj bulion, zagotuj, a następnie trzymaj na małym ogniu.
Warzywa obierz. Cebulę drobno posiekaj, ziemniaki pokrój w kostkę, a marchewkę w talarki, natomiast pietruszkę i seler zetrzyj na tarce o większych oczkach.
W dużym garnku rozgrzej olej roślinny, wrzuć posiekaną cebulę i zeszklij.
Dodaj startą pietruszkę i seler, podsmaż przez ok. 3 minuty, następnie dodaj pokrojone ziemniaki i marchewkę. Warzywa podsmaż jeszcze przez ok. 5 minut, mieszając od czasu do czasu.
Warzywa zalej połową bulionu i gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez około 15 minut, aż warzywa będą miękkie.
Kapustę odciśnij (jeśli jest zbyt kwaśna opłucz na sitku pod bieżącą, chłodną wodą), posiekaj, włóż do osobnego garnka i zalej pozostałym bulionem.
Kapustę gotuj przez około 10 minut w odkrytym garnku na większym ogniu, następnie zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem, aż do miękkości przez około 40 minut. Jeśli płynu w garnku jest za mało dolej wody (do wysokości kapusty).
Kapustę z bulionem przelej do garnka z warzywami i gotuj jeszcze razem przez około 5 minut.
Kapuśniak dopraw solą, pieprzem do smaku oraz dodaj słodką, mieloną paprykę i majeranek. Pod koniec gotowania spróbuj, czy kapuśniak nie jest za kwaśny. W razie potrzeby możesz dodać odrobinę miodu lub cukru.