Kotlet mielony - ulubiony przepis!
Mielone mięso można przygotować na wiele różnych sposobów. Stanowi główny składnik spaghetti bolognese, amerykańskich burgerów, a także wielu dań kuchni meksykańskiej. Kulinarnych inspiracji nie trzeba jednak szukać aż tak daleko. Istnieje przecież typowo polskie danie - kotlety mielone. Dziś zajmiemy się śląską wersją tej potrawy - poznaj przepis na karminadle. To proste, sycące danie, które sprawdzi się zawsze, gdy chcesz przygotować coś na szybko.
Karminadle - co to jest?
Pod tym pojęciem kryje się kotlet mielony przygotowywany według receptury rozpowszechnionej na Górnym Śląsku. Tradycyjne karminadle były niegdyś szczególnie popularne wśród społeczności wiejskiej. To właśnie tam łatwo było o mięso i zwierzęcy tłuszcz. Przygotowywanie kotletów często poprzedzało uroczyste świniobicie, które było ważnym wydarzeniem w życiu lokalnej społeczności.
Śląskie karminadle zostały opisane przez etnografów badających regionalne tradycje. Kiedyś były daniem odświętnym, później stały się regularnie spożywanym posiłkiem. Należą do potraw wpisanych na listę produktów tradycyjnych stworzoną przez Ministerstwo Rolnictwa.
Jak podawać karminadle śląskie?
Kotlety mielone są typowym daniem obiadowym, podawanym najczęściej z ziemniakami i surówką. Znacznie rzadziej podaje się je w inny sposób, czyli pokrojone na cieńsze paski, na bułce lub chlebie. Niezależnie od sposobu serwowania to potrawa, która jest treściwa, kaloryczna i dodaje dużo energii. Idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy potrzeba sił do ciężkiej pracy.
Tradycyjnie karminadle śląskie smaży się na smalcu. Ten rodzaj tłuszczu rozgrzewa się do wyższej temperatury, dzięki czemu łatwiej o zarumienioną, chrupiącą skórkę. Z drugiej strony, zamiana smalcu na olej roślinny (na przykład rzepakowy) to opcja korzystniejsza dla zdrowia.
Jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru tłuszczu, po zdjęciu kotletów z patelni umieść je na papierowym ręczniku. Duża część tłuszczu wsiąknie w ręcznik, dzięki czemu danie będzie smaczniejsze.
Można również pokusić się o alternatywną wersję dania, trochę w oderwaniu od tradycji. Jeśli preferujesz dania pieczone zamiast smażonych, a lekarz lub dietetyk zalecił unikanie nadmiaru tłuszczu, zamiast smażyć, możesz upiec kotlety. Wystarczy umieścić je na papierze do pieczenia i trzymać około 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.
Karminadle śląskie - podsumowanie
Nie musisz być Ślązakiem, aby sięgać na co dzień po tę potrawę. Będzie idealnym wyborem, jeśli masz ochotę na typowo polski obiad. Nie wymaga wielu przypraw ani czasochłonnego przygotowania. Podstawowe składniki kupisz w każdym sklepie!