Słowo kofta pochodzi z języka perskiego i oznacza siekane mięso. Nazwa ta obejmuje kilka typowych dań mięsnych pochodzenia arabskiego i orientalnego, w kształcie klopsików lub niewielkich hamburgerów. Kofty wołowe i jagnięce są podstawą również kuchni tureckiej. Jest to danie uwielbiane przez wszystkich. Jeśli zapytamy tureckie dziecko, co chce zjeść, zwykle jest to kofta i trochę frytek.
Historia i odmiany kofty
Jedna z najstarszych książek kucharskich, datowana na około 1200 rok, wymienia szeroką gamę koft. Wersja najbliższa współczesnej, podobna do kofty wieprzowej lub wołowej, była określana jako „ahrasz”. Ten przepis wymaga delikatnego mięsa jagnięcego lub cielęcego drobno zmielonego i doprawionego olejem, pieprzem, cynamonem i kolendrą. Do masy dodaje się również trochę mąki, a następnie formuje się w kotlety przypominające walce. Inne źródła podają, że na kofty miały wpływ potrawy irańskie z początku XIII wieku. W języku perskim dosłowna nazwa potrawy odnosi się raczej do sposobu przygotowania składników niż do samego jedzenia. Perskie słowo „küfte” lub „köfte” oznacza drobno posiekane mięso. Mówi się, że kofty stały się popularne jako sposób na wykorzystanie niezagospodarowanych kawałków mięsa i ostatecznie stały się jednym z najsłynniejszych dań Imperium Osmańskiego.
W każdej postaci i z każdym dodatkiem
Kofta z mięsa mielonego to danie z Bliskiego Wschodu, które doskonale zadomowiło się na naszych, europejskich stołach, w tym także kofty wieprzowe. W zależności od techniki kucharza i osobistego gustu, posiłek jest często podawany zarówno na szaszłyku, jak i bez patyczka. Wielu smakoszy lubi koftę łączyć z aromatycznym ryżem basmati i posiekaną sałatą, pomidorami i ogórkami. Chrupkość i świeżość warzyw uzupełnia danie. Kofta smakuje również z hummusem i sosem tzatziki lub sosem ogórkowo-jogurtowym. Kofty można podawać także w formie taco lub zawinięte w pitę. Mieszanka suszonych przypraw i świeżych ziół służy do przyprawiania mięsa przed jej grillowaniem jest niezwykle istotna dla osiągnięcia efektu potrawy bliskowschodniej.
Kofty z grilla - przygotowanie
Koftę przygotujemy z mieszanki mięsa wołowego i wieprzowego. Zmielone mięsa wkładamy do miski. Na rozgrzanej patelni prażymy w tym czasie paprykę, kolendrę i ziarna pieprzu. Podprażone przyprawy miażdżymy w moździerzu i przekładamy do mięsa. Na tę samą patelnię, na której prażyliśmy przyprawy wlewamy olej, wrzucamy drobno posiekany czosnek i posiekaną cebulkę. Przesmażamy, a następnie dodajemy do mięsa. Składniki dokładnie mieszamy do powstania jednolitej masy. Z powstałej masy formujemy niewielkie kotleciki, które nabijamy na patyczki do szaszłyków. Kofty na grilla umieszczamy na tacce z aluminium, po 2 minuty z każdej strony, do czasu, aż się zarumienia. Grillowane kofty serwujemy z ziołowym sosem WINIARY i sałatą.