Kopytka, czyli poznańskie szagówki, to romboidalne kluski przypominające gnocchi. To danie występujące w całej Europie, w różnych odmianach. Kopytka jedzą również Słowacy, nazywając je haluszkami. To sycące i szybkie w przygotowaniu danie może być sycącym obiadem, słodką przekąską lub świetnym "jedzeniem na pocieszenie" (tzw. comfort food). Do dziś nie wiadomo, gdzie i w jaki sposób powstał pierwszy przepis na kopytka. Wiadomo jednak, że było to danie budżetowe, przygotowywane w "chudszych", trudniejszych czasach czy z pozostałych resztek. Do wyrobienia kopytek stosuje się bowiem głównie ziemniaki, w tym resztki ugotowanych ziemniaków, i nieco mąki. Był to przysmak w czasach, gdy brakowało mąki lub była zbyt droga — kopytka nie tylko nie są wymagającym przepisem, ale również wystarczająco kalorycznym. To danie, którym łatwo się nasycić, zwłaszcza gdy kopytka są podane z tłustym sosem. Mogą też być podawane w formie przekąski czy słodszego obiadu jak kopytka na słodko z cukrem.
Jak zrobić kopytka z masłem i cukrem? Najpierw przygotuj ziemniaki. Obierz i ugotuj około pół kilograma ziemniaków i ostudź. Możesz również wykorzystać ziemniaki z poprzedniego obiadu czy poprzedniego dnia. Ostudzone ugotowane ziemniaki przeciśnij przez praskę lub zmiel w maszynce. Do ziemniaczanej masy dodaj jajko, szklankę szczyptę mąki pszennej i nieco mąki ziemniaczanej — wystarczy jedna łyżka. Posól masę. Wyrób ciasto i rozwałkuj je. Rozwałkowane ciasto powinno mieć grubość około jednego centymetra. Z tak rozwałkowanego ciasta należy wyciąć kluski w kształcie rombów. Możesz użyć noża lub foremki do ciastek. Jeden romb (jedno kopytko) powinien mieć wymiary około 2 na 4 cm. Kiedy wszystkie kopytka są już wycięte, należy je ugotować. Kopytka wrzuca się na wrzącą, osoloną wodę. Kiedy kluski wypływają na wierzch, oznacza to, że kopytka są gotowe i można wyłowić je za pomocą łyżki cedzakowej.
Gotowe kopytka należy polać roztopionym masłem lub ułożyć kawałek masła na kluseczkach. Do tego warto obsypać je cukrem, jeśli kopytka mają być podane na słodko lub w formie przekąski. Kopytka są również smaczne po usmażeniu, zarówno na słodko, jak i na słono. Tradycyjnym podaniem kopytek są kopytka (ugotowane lub podsmażane) z cebulką i boczkiem. Możesz również polać kopytka sosem pieczeniowym lub grzybowym.
Przepis na kopytka z cukrem w wykonaniu krok po kroku znajduje się na dole strony. Sprawdź również inne przepisy WINIARY na kopytka w towarzystwie wyjątkowych sosów. Sprawdź nasz przepis na kopytka z pomarańczowym sosem i szałwią.