Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Kostki z kaszy manny będą świetne nie tylko do gęstych kremów, ale także i do tradycyjnych zup. Niegdyś stosowano je tak samo, jak dziś wykorzystuje się popularny makaron typu nitki. W niektórych regionach kraju stanowi standardowy dodatek do rosołu. W Polsce swoje uznanie manna zyskała przede wszystkim na Lubelszczyźnie, gdzie do dziś stanowi odświętny i wyjątkowy dodatek do posiłków płynnych podawanych całej rodzinie. Komu lub czemu kostka z kaszy manny zawdzięcza swoją popularność?
Tradycyjna kostka z kaszy manny do zupy
Kasza manna w kostkach zyskała swoją popularność w Polsce w czasach międzywojennych. Była popularna ze względu na stosunkowo łatwą dostępność i prostotę wyrobu. Z czasem stała się znanym dodatkiem do różnego rodzaju dań, w tym oczywiście deserów. Gdzieniegdzie spożywa się ją do dzisiaj w typowej, staropolskiej formie – dodając pocięte kostki do zup, niczym makaron. Może być także stosowana jako smaczna przekąska dla małych i dużych dzieci. Klasyczna kostka z kaszy manny do zupy gotowana jest na wodzie. Współcześnie, ze względu na łatwiejszą dostępność produktów, przepis można dowolnie ulepszać. Najczęściej stosuje się dodatek masła oraz przypraw, które poprawiają smak stosunkowo neutralnej aromatycznie kaszki. Jak dziś kasza manna w kostkach podbija serca smakoszy?
Pyszna kasza manna w kostkach – gotowanie
Kostka z kaszy manny jest bardzo łatwa w przygotowaniu. Wystarczy wyposażyć się w paczkę kaszki i dozować ją w podobnej gramaturze – jak większość innych dodatków do zup. Główną różnicą jest jej proces przygotowania. Nie poddaje się jej intensywnemu gotowaniu, a jedynie zalewa ciepłą wodą i podgrzewa. Wsyp kaszkę do rondla i uzupełnij naczynie cieczą. Kasza powinna zostać całkowicie przykryta wodą. Podgrzej garnek i poddaj kaszkę delikatnemu gotowaniu. Nie przekraczaj ustalonego czasu (10 minut). W czasie przyrządzania możesz dodać do środka dodatek masła i przypraw, jeśli chcesz uzyskać pożądaną zmianę smaku. Po niecałym kwadransie zdejmij kaszę mannę z ognia i dodaj natkę pietruszki. Przygotuj płaskie naczynie i przelej zgęstniały wywar.
Jak podawać kostki z kaszy manny do zup?
Całość musi stężeć. Ważne, aby naczynie nie zostało od razu zbyt mocno schłodzone. Najlepiej pozostawić je w chłodnym miejscu, aby po kilkunastu kolejnych minutach było nieco chłodniejsze. Następnie pokrój kostki z kaszy manny w foremny kształt, o ile oczywiście całość będzie wystarczająco letnia. W innym wypadku kostki nie dadzą się idealnie pokroić. Po kilku kolejnych minutach kaszka jest gotowa do dozowania. Idealnie nadaje się jako dodatek do kremowych zup, ale równie dobrze może stanowić uzupełnienie płynnego rosołu, a nawet sałatek. Spróbuj przygotować ten staropolski przepis we własnej kuchni!
Do garnka wlewamy rosół, zagotowujemy, zestawiamy na chwilę garnek z kuchenki.
Bardzo powoli dosypujemy do rosołu kaszę i intensywnie mieszamy całość trzepaczką.
Ponownie wstawiamy garnek na kuchenkę, gotujemy chwilę ciągle mieszając.
Przelewamy kaszę do płaskiego naczynia przelanego zimną wodą.
Odstawiamy kaszę do całkowitego wystudzenia. Jeśli mamy czas, dobrze jest przed krojeniem kaszy schłodzić ją w lodówce.
Wystudzoną kaszę kroimy w kostkę, dodajemy na przykład do rosołu, zupy jarzynowej.