Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Krem marchewkowo-jaglany z imbirem to pomysł na kaszę jaglaną na dziś, podpatrzony w książce „Kuchnia polska bez pszenicy”. Przepis delikatnie zmodyfikowałam, dodając do zupy świeży imbir i pomijając listki kaffiru i czarnuszkę. Czarnuszkę mam już zamówioną w moim ulubionym sklepie ze zdrową żywnością, więc następnym razem na pewno trafi do jaglanego kremu.
Krem marchewkowo-jaglany z imbirem ma delikatnie orientalny charakter, nie tylko dzięki świeżemu imbirowi (ten sproszkowany wolę dodawać do deserów), ale także dzięki kurkumie i limonce. Kurkumina, składnik kurkumy, ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, ma wpływ na poprawę odporności. Dlatego warto kurkumę na stałe wpisać do naszego menu przyprawowego, nie tylko w okresie jesienno-zimowym.
A że właśnie mamy jesień w pełnej krasie, krem marchewkowo-jaglany z imbirem jest świetnym pomysłem na rozgrzewający obiad. Gęsty krem długo trzyma ciepło, można zatem delektować się nim bez pośpiechu, a i tak będzie gorący do ostatniej łyżki.
Z kaszą jaglaną polecam także:
A jeśli lubicie kremy marchewkowe, sprawdźcie koniecznie przepisy:
zupa marchewkowa z płatkami owsianymi
ostra zupa z marchewki z chili
zupa krem z marchwi z marchewkowym spaghetti i sosem sojowym
Marchewkę, pietruszkę i seler ścieram na tarce o grubych oczkach. Por kroję w półtalarki, cebulę siekam.
W głębokim rondlu rozgrzewam oliwę, dodaję posiekaną cebulę i por, kiedy cebula się zeszkli, dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek, podsmażam na większej mocy płyty przez pół minuty, zmniejszam moc i dodaję starte na tarce warzywa. Duszę pod przykryciem. Po chwili dodaję kurkumę, szczyptę soli, podlewam warzywa wodą lub wywarem warzywnym, gotuję 15 minut.
W tym czasie w małym rondelku zagotowuję 2 szklanki wody. Kaszę jaglaną płuczę pod strumieniem zimnej wody na sicie, przelewam wrzątkiem, pozostawiając w rondelku połowę wody. Dodaję do rondelka z wodą kaszę jaglaną i szczyptę soli. Gotuję pod przykryciem na najmniejszej mocy płyty 15 minut, bez mieszania.
Zestawiam zupę z płyty, dodaję starty na tarce o drobnych oczkach imbir i blenduję zupę przez minutę. Konsystencja powinna być dość rzadka, żeby po dodaniu kaszy krem nie zrobił się za gęsty.
Dodaję kaszę jaglaną, dokładnie mieszam, w razie potrzeby można delikatnie rozbić kaszę za pomocą blendera ustawionego na minimalne obroty. Doprawiam zupę świeżo mielonym pieprzem.
Zupę podaję z natką zielonej pietruszki, orzechami włoskimi lekko podprażonymi na suchej patelni.