Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Sezon na krajowe szparagi w pełni. Świeże można było kupić już kilka tygodni temu, jednak były to warzywa hiszpańskie, a ja zdecydowanie wolę poczekać na nasze, tym bardziej, że jedną z plantacji mam prawie pod nosem.
Krem z białych szparagów z grzankami pszennymi nie ma sobie równych, w sezonie na szparagi to chyba moja ulubiona zupa.
Białe szparagi są łagodniejsze w smaku od szparagów zielonych, zupa z nich jest bardzo delikatna, a kiedy doda się do niej żółtko, nabiera aksamitnej konsystencji. Białe szparagi, w przeciwieństwie do zielonych, wymagają obierania. Obierki i stwardniałe końce warto przeznaczyć na wywar. Tak też zrobiłam, za radą naszej czytelniczki. Taki wywar można wykorzystać także do przygotowania innych zup, na przykład jarzynowej.
Krem z białych szparagów warto po ugotowaniu przetrzeć przez sitko, bo pomimo obierania szparagów, w zupie mogą zostać mało apetyczne łykowate kawałki.
A jeśli będzie Wam mało, polecam także:
krem z białych szparagów na zimno
kremowa zupa z białych szparagów z groszkiem ptysiowym
Zobacz też
Zobacz Szybka zupa krem ze szparagów
Zobacz Zupa z białych warzyw ze szparagami i pieczonym łososiem
Zobacz Zupa krem ze szparagów zielonych z grillowanym kozim serem i orzechami
Zobacz Zupa szparagowa – krem z zielonych szparagów z pieczonym łososiem
Szparagi myję, odłamuję zdrewniałe końce, odcinam czubki i obieram.
Końce i obierki wrzucam do rondla, zalewam 0,5 l wody i gotuję 15 minut na małej mocy płyty.
W tym czasie przygotowuję grzanki z bułki pszennej. Bułkę kroję w cienkie kromki, a później w kostkę. Przekładam pokrojoną w kostkę bułkę do miski, skrapiam oliwą, wykładam na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę do zrumienienia, ok. 10-15 minut.
Odcedzam wywar ze szparagów, dodaję do niego pokrojone w kawałki łodygi szparagów (bez czubków), uzupełniam odparowaną wodę i gotuję 10 minut.
Kiedy zupa jest ugotowana, zestawiam garnek z płyty, blenduję zupę na gładką masę, przecieram przez sitko. W razie konieczności można podkręcić smak zupy, dodając pół kostki bulionu warzywnego Winiary.
W małym rondelku zagotowuję ok. szklanki wody, na wrzątek wrzucam czubki szparagów na 1-2 minuty. Odcedzam.
W filiżance rozprowadzam żółtko ze śmietaną, wlewam do rondla z zupą, energicznie mieszając.
Zupę podaję ze zblanszowanymi główkami szparagów i grzankami. Na talerzu doprawiam gałką muszkatołową i świeżo mielonym pieprzem, dekoruję listkami pietruszki.