Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Kremowa zupa ogórkowa? Dlaczego nie! To świetna alternatywa dla tradycyjnej ogórkowej przygotowywanej z ziemniakami i ryżem. Gęstości nadają zupie warzywa wykorzystane do przygotowania wywaru, nie trzeba dodawać więc ziemniaków ani ryżu – te dodatki można wykorzystać do zagęszczenia zupy, kiedy mamy już wywar i nie musimy przygotowywać go od początku.
Do przygotowania mojej zupy wykorzystałam Zupę ogórkową Jak u Mamy Winiary, dzięki czemu zupa jest idealnie doprawiona, a jej smak pozostaje delikatny, bez charakterystycznego mocno kwaśnego smaku zupy przygotowywanej w tradycyjny sposób. W każdym opakowaniu Zupy ogórkową Jak u Mamy Winiary, poza kwaszonymi ogórkami, znajdziecie suszone warzywa, które także dodają jej wspaniały aromat.
Delikatna zupa ogórkowa ze śmietaną na wywarze z warzyw będzie świetnie smakować z chrupiącym dodatkiem, na przykład z grzankami lub groszkiem ptysiowym. Jeśli chcemy, aby zupa była bardziej sycąca, podajmy ją z klopsikami. Przepis na lekkie pieczone klopsiki i chrupiące grzanki znajdziecie poniżej.
Z podanej ilości składników przygotujecie 4 porcje zupy.
Poznaj nasze inne przepisy na zupy przygotowane na wywarze warzywnym!
Marchewkę, pietruszkę i seler obieramy, kroimy w mniejsze kawałki (nie muszą być ładne, zostaną później zmiksowane. Zalewamy 1l wody, gotujemy 20 minut. Pod koniec gotowania uzupełniamy wygotowaną wodę.
Kiedy wywar będzie gotowy, zdejmujemy garnek z kuchenki, miksujemy jego zawartość. Otrzymamy niezbyt gęsty krem, który nabierze gęstości się po dodaniu zupy ogórkowej.
W 0,3 l wody rozprowadzamy zawartość obu torebek z zupą, dodajemy do garnka, zagotowujemy i gotujemy 5 minut, od czasu do czasu mieszając. Jeśli chcemy uzyskać idealnie kremową konsystencję, miksujemy zupę. Jeśli wolimy, aby w zupie pozostały apetyczne kawałki warzyw z zupy ogórkowej, pomijamy ponowne miksowanie.
Zestawiamy zupę z kuchenki, dodajemy dwa ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę, mieszamy.
Zupę podajemy z dodatkiem śmietany, z grzankami lub klopsikami.
Cebulkę kroimy w kostkę i szklimy na łyżce oleju.
Mięso mielone przekładamy do miski, dodajemy zeszkloną cebulkę, jajko, bułkę tartą i łączymy ze sobą. Doprawiamy solą, pieprzem i suszonymi ziołami.
Z mięsa lekko zwilżonymi rękami formujemy małe klopsiki wielkości orzecha włoskiego, układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub w naczyniu żaroodpornym, którego dno smarujemy niewielką ilością oleju, aby klopsiki nie przywarły.
Pieczemy w piekarniku nastawionym na 200 st. C (z termoobiegiem 180st. C) 30 minut, w połowie czasu pieczenia przewracamy klopsiki na drugą stronę.
Bułki kroimy w kosteczkę (najlepiej mieć pieczywo „wczorajsze”, łatwiej się je kroi), przekładamy do miski, skrapiamy oliwą lub olejem, możemy dodać czosnek granulowany, mieszamy.
Przekładamy pieczywo na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.
Pieczemy w 180 st. około 15 minut, do zrumienienia.
Grzanki podajemy jako dodatek do zup kremów.