Na ukształtowanie się tradycyjnych polskich potraw miały wpływ nie tylko różne regiony geograficzne, ale przede wszystkim – przemiany historyczne, ponieważ na przestrzeni dziejów zmieniały się granice Rzeczypospolitej Polskiej, a jej tereny zamieszkiwały rozmaite narody. W efekcie – ,b>tradycyjna polska kuchnia jest bogata w przeróżne kompozycje kulinarne, które zawdzięczamy m.in. kuchni francuskiej, niemieckiej, rusińskiej, a nawet wpływom tatarsko-tureckim.
Istotnym elementem tradycyjnej kuchni polskiej są dania przygotowywane z okazji świąt religijnych: potrawy bożonarodzeniowe, dania wigilijne, potrawy na Wielkanoc. Wśród typowo polskich dań i wypieków znajdziemy kochany barszcz czerwony z uszkami, uwielbiany mazurek, pyszny żurek z białą kiełbasą i jajkiem czy pierogi – obecnie przygotowywane z nadzieniami zarówno wytrawnymi, jak i słodkimi.
Wśród klasycznych składników tradycyjnych polskich dań nie mogłoby zabraknąć mięs – przede wszystkim wieprzowiny, drobiu i wołowiny. Kochamy pieczone i faszerowane schaby, mięsa nadziewane i w galarecie, a także podawane z kaszą gryczaną i gęstym sosem. Z potraw myśliwskich uwielbiamy polski bigos, przepadamy za kaszanką, a tradycyjny obiad często umilają nam rolady.
Chociaż gulasze z papryką pochodzą z kuchni węgierskiej, doskonale zaadaptowały się na naszym kulinarnym gruncie, podobnie jak francuskie steki i kotlety schabowe podobne do sznyclów wiedeńskich.
Mnóstwo smacznych, aromatycznych i sycących mięs, gorące zupy, smakowite farsze i pyszne nadzienia, a także słodkie wypieki, którymi możemy zajadać się nie tylko od święta. Sprawdź nasze przepisy na tradycyjne polskie potrawy!