Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Owsianka to jednocześnie lekkie i pożywne śniadanie, doskonałe zarówno na co dzień, jak i na leniwy weekend. Ta z dodatkiem budyniu jest wyjątkowo kremowa i aromatyczna. Choć owsianka budyniowa to bardzo prosta propozycja śniadaniowa, dzięki dodatkom potrafi zamienić się w potrawę wręcz orientalną. Dodaj do miski słodkie figi i kwaśne grejpfruty, aby idealnie zbilansować jej smak. Sprawdź, jak zaskakująco pyszna może okazać się owsianka w odpowiedniej oprawie smaków!
Owsianka budyniowa - jak ją ugotować?
Owsianka na budyniu przygotowywana jest w podobny sposób, co zwykły budyń. Nasz przepis uwzględnia jednak wiele dodatków, które sprawiają, że to klasyczne z pozoru śniadanie zyskuje wyjątkowo głęboki smak i kuszący zapach. Zacznijmy więc od początku: płatki owsiane górskie lub błyskawiczne wsyp do garnka i zalej wodą oraz mlekiem. Podstawowe składniki owsianki wzbogać proponowanymi dodatkami - posiekanymi figami oraz orzechami laskowymi (część zostaw do dekoracji). W wodzie i mleku gotuj płatki owsiane, na małym ogniu. Następnie przygotuj zawiesinę z części mleka, budyniu, cukru oraz cynamonu, dokładnie tak samo jak w przypadku przygotowywania zwykłego budyniu. Mieszankę dodaj do gotujących się płatków. Na koniec wlej jeszcze świeżo wyciśnięty sok z połówki grejpfruta. Kiedy budyniowa owsianka zacznie ponownie wrzeć, zdejmij ją z ognia i odstaw na bok. Nasza owsianka budyniowa może być podawana na ciepło lub na zimno. Polecamy udekorować ją resztą pokrojonych w paski fig i orzechów, a także plastrami kiwi oraz żurawiną, którą również możesz wcześniej posiekać.
Przepis na owsiankę budyniową - czy można go modyfikować?
Jeśli spodobała Ci się nasza owsianka budyniowa, to przepis możesz modyfikować według własnego gustu, zmieniając ilość oraz rodzaj dodatków. Pamiętaj, aby zachować jednak równowagę smaków, dzięki czemu śniadanie pozostanie intrygujące i pomoże Ci przenieść się myślami do cieplejszego klimatu. Grejpfruty możesz zastąpić pomarańczami, a figi zwykłymi rodzynkami. Jeśli nie masz pod ręką orzechów laskowych, dodaj inny chrupiący dodatek, na przykład ziarna słonecznika. Nasza owsianka budyniowa na zimno i na ciepło ma być przede wszystkim prosta i szybka w przygotowaniu, dlatego dobrze jeśli uda Ci się stworzyć ją ze składników, które akurat masz pod ręką. Co ważne, owsianka wyjdzie pyszna na każdym naszym budyniu, zatem możesz zmieniać jej smak, sięgając na przemian po ten waniliowy, śmietankowy czy truskawkowy.
Orzechy laskowe siekamy, figi kroimy w paseczki. Wyciskamy sok z połówki grejpfruta. Kiwi kroimy w cienkie plasterki.
Płatki wsypujemy do małego garnuszka, dodajemy część posiekanych fig oraz orzechów, zalewamy wodą, oraz ½ szklanki mleka, gotujemy na małym ogniu.
Do pozostałego mleka wsypujemy budyń, cukier i cynamon – wszystko dokładnie mieszamy i dodajemy do płatków. Dolewamy sok wyciśnięty z połówki grejpfruta. Owsiankę budyniową zagotowujemy i zdejmujemy z ognia.
Ugotowaną owsiankę budyniową przekładamy do miseczki. Dekorujemy resztą fig, orzechów, plasterkami kiwi oraz żurawiną. Jemy jeszcze ciepłą lub czekamy aż wystygnie.