Lutenica z miodem - z pewnością nazwa tego wyjątkowego dodatku nie mówi nam zbyt wiele. Niemniej jednak wielu z nas prawdopodobnie już się z tą smakowitą pastą zapoznało. Jest ona bowiem serwowana w wielu restauracjach i cieszy się ogromną popularnością szczególnie w krajach Bałkańskich. Jednak czym jest lutenica i skąd ona dokładnie pochodzi? Otóż w tym momencie warto odwołać się do języka serbskiego, w którym słowo ljuto oznacza nic innego jak tylko pikantny. W ten sposób można najlepiej scharakteryzować lutenicę, która jest pikantną pastą warzywną bazującą głównie na papryce. Pochodzi ona właśnie w Bałkanów - głównie przygotowuje się ją w Bułgarii, Macedonii oraz Serbii. Oprócz papryki, może ona zawierać dodatek pieczonego bakłażana, marchew, orzechy, a także cukier i sól. Lutenicę przygotowuje się na wiele sposobów - w zależności od kraju, a także od własnych preferencji.
Lutenica z miodem - oryginalny przepis do wykonania w domu
Lutenica z miodem to nieco inna, nowoczesna interpretacja tradycyjnego przepisu. Niemniej jednak tę smakowitą, pikantną pastę warzywną możemy przygotować we własnym zakresie. Dzięki temu będziemy mieć do niej dostęp zawsze wtedy, kiedy przyjdzie nam na nią ochota. Tak naprawdę, potrzebne nam będzie tylko kilka warzyw, przyprawy oraz odrobina cierpliwości. Podstawę będą stanowić wydrylowane, pieczone papryki. Powinny one zostać zmiksowane wraz z kilkom ząbkami czosnku, łyżeczką miodu, podgrzanym olejem i innymi przyprawami. Koniecznie pamiętajmy o dodatku chilli - w zależności od tego, jaki stopień pikantności chcemy uzyskać. Przygotowaną pastę wystarczy przełożyć do słoiczków i pasteryzować przez około 20 minut. Lutenicę z miodem w słoiczkach możemy dość długo przechowywać i korzystać z niej, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Jak i z czym serwować lutenicę z miodem?
Lutenica z miodem to dodatek idealnie pasujący do świeżego, chrupkiego pieczywa. Możemy więc wykorzystać ją w formie pasty kanapkowej i przygotować w ten sposób typowo bałkańską przekąskę. Jednocześnie, możemy także zdecydować się na kultowe danie bułgarskiej kuchni, czyli dodanie do lutenicy fasoli lub bobu. Wówczas wystarczy całość podsmażyć na patelni i podawać z dodatkiem klasycznego chlebka pita. W ten sposób przygotujemy smakowite sanie główne, które sprawdzi się podczas każdej okazji. Lutenicę z miodem można także potraktować jako pikantny i aromatyczny dodatek do dań obiadowych na bazie wołowiny lub dziczyzny, z którą się ona świetnie skomponuje.