Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Wielkanoc niesie ze sobą wiele tradycji. Jedną z nich są mazurki wielkanocne. Te pyszne, ozdobne ciasta są symbolem radości i odradzającej się przyrody.
Mazurki mają różnorodne składniki, ale podstawą jest zazwyczaj kruche ciasto, wypełnione aromatyczną polewą. Charakterystyczną cechą mazurków jest również ich wykończenie. Tradycyjnie ozdabiane są lukrem, bakaliami, czekoladą czy kolorowymi posypkami, tworzącymi niepowtarzalne kompozycje.
Mazurki nie tylko doskonale smakują, ale mają też głębsze znaczenie symboliczne. Ich kształty i dekoracje nawiązują do wiosennych motywów – kwiatów, ptaków czy zajączków. To element naszej kultury i wielu rodzinnych tradycji. Wymyślanie i układanie na nich wzorów to zabawa dla wszystkich pokoleń.
Mazurek z naszego przepisu, zamiast zwyczajowej kajmakowej polewy, ma krem przygotowany z budyniu śmietankowego bez cukru WINIARY i białej czekolady. Do tego warto dodać domową konfiturę z malin, porzeczek lub innych leśnych owoców. Jej intensywny aromat i lekko kwaskowaty, świeży smak, przyjemnie balansuje słodycz czekolady i budyniu. Uwaga, ciasto szybko znika! Ale jest dobra wiadomość: nie trzeba koniecznie czekać do Wielkanocy, bo ponownie go przygotować. Tymczasem życzymy radosnych świąt i smacznego mazurka!
Wszystkie składniki na ciasto (mąkę, cukier puder, masło, śmietanę i żółtko) umieszczamy w misie i ugniatamy. Ciasto formujemy w kulę, owijamy folią i wkładamy do lodówki na godzinę.
Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na grubość około 4 mm i wycinamy z niego kształt, jaki chcemy. Z pozostałych ścinków kształtujemy wałeczek i przyklejamy na zewnętrznej stronie mazurka. Ciasto umieszczamy na papierze do pieczenia i ponownie schładzamy w lodówce przez około pół godziny.
Nakłuwamy ciasto widelcem i pieczemy około 15 minut w temperaturze 180°C, do zarumienienia. Po upieczeniu studzimy.
Konfiturę rozprowadzamy na spodzie ciasta.
Z mleka odlewamy 100 ml, a resztę zagotowujemy. Pozostałe mleko mieszamy z zawartością opakowania budyniu WINIARY.
Gdy mleko w garnku będzie już gorące, dodajemy tabliczkę białej czekolady (100 g) i cały czas mieszamy, aż się zagotuje. Wtedy wlewamy wymieszany w szklance proszek budyniowy i intensywnie mieszamy, aż wszystko się zagotuje. Gorący budyń wylewamy na wcześniej przygotowane ciasto.
Wierzch dekorujemy bakaliami i ew. czekoladą lub kajmakiem.