Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Miodownik to jeden z tych wypieków, który bardzo często gości na polskich stołach. Nie da się ukryć, że ciasto to często pojawia się w okresie świątecznym, a także na licznych uroczystościach. Poznaliśmy jego smak i zapach tak dobrze, że wiele osób uważa, że wypiek ten powstał w Polsce. Okazuje się jednak, że jest inaczej. Miodownik wywodzi się z ormiańskich korzeni. To właśnie tam po raz pierwszy przygotowano to ciasto, a następnie rozpowszechniono je w Europie. Najwcześniej jednak deser ten przypadł do gustu południowym sąsiadom - mieszkańcom Czech. Oczywiście, później miodownik pojawiał się coraz częściej także i w naszym kraju, gdzie obecnie zadomowił się na dobre. Warto jednak mieć na uwadze to, że miodownik z masą budyniową jest nieco inną wersją tradycyjnego deseru. Jak jednak wiadomo, w każdym przepisie można znaleźć coś, co można ulepszyć!
Ciasto miodownik z masą budyniową - prosty deser, który zawsze się sprawdzi
Ciasto miodownik z masą budyniową to przepis na deser, którego przygotowanie nie zajmie nam zbyt wiele czasu. Do przygotowania potrzebny nam będzie budyń waniliowy WINIARY oraz pozostałe składniki do przygotowania ciasta, które zmieszamy w mikserze. Co więcej, same "wafle" na miodownik, wymagają jedynie 15 minut spędzonych w piekarniku. Można śmiało powiedzieć, że jest to jeden z szybszych deserów, które możemy przygotować bez większego doświadczenia cukierniczego. Ciasto miodownik z masą budyniową wyróżnia się aksamitnym smakiem, pełnym wyrazu i słodyczy. Warto również podkreślić, że deser ten zawsze świetnie się sprawdzi. Możemy zaserwować go podczas uroczystego obiadu, kolacji, wesela czy urodzin. Jeśli mamy na to ochotę, to przygotujmy go wyłącznie dla siebie i cieszymy się nim w towarzystwie kawy lub herbaty!
Miodownik z masą budyniową - nie zapomnij o dekoracjach!
Mówi się, że w pierwszej kolejności jemy oczami. Zwykle stwierdzenie to znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przygotowując miodownik z masą budyniową nie zapomnimy więc o tym, by ciasto odpowiednio udekorować. Standardowy przepis zakłada polewę czekoladową i pokruszone orzechy. Możemy jednak popisać się swoją kreatywnością! Prażone migdały, rodzynki, wiórki kokosowe czy inne bakalie - wszystko to świetnie sprawdzi się podczas dekorowania miodownika, a dodatkowo nada mu jeszcze bardziej wyrazistego, słodkiego smaku.
Ciasto: wszystkie składniki na ciasto wrzucamy do malaksera. Wyrabiamy na jednolitą masę.
Dzielimy na 3 części i rozsmarowujemy na papierze do pieczenia, pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 12-15 minut do zarumienienia.
Przygotowujemy masę; Do garnka wlewamy 500 ml mleka, dodajemy masło i cukier. Wszystko mieszamy mikserem.
W pozostałej szklance mleka rozrabiamy budyń, jajka, mąkę pszenną i ziemniaczaną - wlewamy na gotujące się mleko. Gotujemy gładką masę budyniową. Jeżeli powstaną nam niechciane grudki rozdrabniamy je używając miksera.
Ciasto namaczamy obficie ponczem przygotowanym z 3 łyżek rumu i 9 łyżek wody.
Składamy ciasto: ciasto miodowe - masa budyniowa - ciasto miodowe - masa - ciasto miodowe
Polewa: do garnka wykładamy wszystkie składniki na polewę i podgrzewamy na małym ogniu - zostawiamy do ostygnięcia.
Złożone ciasto polewamy polewą i posypujemy pokruszonymi orzechami.
janek