Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Oberiba – śląska zupa z kalarepy. Gotowana w domach na południu Polski od wczesnej wiosny do późnego lata. Jako że kuchnia śląska znana jest z dań sytych, nasze babcie zupę przygotowałyby z pewnością na mięsnym bulionie, z dodatkiem zasmażki lub zabieliły śmietaną. U nas na blogu dziś przepis na zdrową i lekką wersję oberiby. Jeśli mamy ochotę na nieco więcej kalorii, możemy oczywiście pójść w ich ślady. Oberiba – śląska zupa z kalarepy na zasmażce to prawdziwy maszkiet*!
*maszkiet – reg. śl. smakołyk
Polska kryje w sobie całą mapę smaków na regionalne zupy – zobacz i przetestuj przepisy na niektóre z nich:
moczka – śląska zupa piernikowa z bakaliami, keselica – zupa kuchni dolnośląskiej, polewka gdańska z suszonymi grzybami, zupa chlebowa z Dolnego Śląska, kaszubska grochówka z kiszoną kapustą, ryżanka – przepis na zamówienie czytelniczki, wykwintna zupa z raków z dolnośląskiego stołu, zupa orkiszowa, czyli kuchnia dolnośląska, parzybroda z młodej kapusty – kuchnia regionalna, zupa ziemniaczana z pańskiego stołu – kuchnia regionalna, zupa z żółtej brukwi z uszkami z gęsiną, grochówka wigilijna – kuchnia regionalna, kaszubski barszcz z grzybami.
Wszystkie warzywa umyć.
Kalarepy obrać, pokroić w kostkę. Liście posiekać.
Ziemniaki i cebulę obrać, pokroić w kosteczkę.
Marchewki i pietruszki obrać, pokroić w półksiężyce.
Na dnie dużego garnka rozgrzać masło, dodać pokrojone warzywa wraz z przyprawami i delikatnie podsmażyć.
Podsmażone warzywa zalać bulionem, dodać lubczyk i gotować na małym ogniu aż do miękkości warzyw. W międzyczasie posiekać koperek.
Pod koniec gotowania dodać pokrojone liście kalarepy i posiekany koperek. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Zupę zagotować.
Zupę można zabielić śmietaną lub zagęścić zasmażką.
Oli