Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Sałatki, dania mięsne, tosty czy pizza - te dania z pewnością dość często goszczą na naszych stołach. Są one szybkie w przygotowaniu, a jednocześnie dostarczą nam energii i uczucia sytości na cały dzień. Jednocześnie często brakuje nam "wyrazistego akcentu", który dopełni ich smak i wydobędzie wyjątkowy aromat. Okazuje się, że będzie nim olej z czosnku, dodatkowo okraszony mieszanką świeżych lub suszonych ziół. Olej z czosnku jest dodatkiem uniwersalnym. Z jednej strony jest on w stanie nadać danej potrawie charakteru, z drugiej zaś korzystnie wpłynie na nasz układ trawienny. Olej z czosnku z dodatkiem ziół sprawdzi się jako samodzielny dip do sałatek, ale także w formie marynaty do mięs lub owoców morza. Można na jego podstawie przygotować zupę z pieczonej papryki i zupy-krem. Dzięki niemu zwykłe tosty nabiorą wymownego charakteru, a włoskie makarony będą smakować jeszcze lepiej. Co ciekawe, taki olej bez większych problemów można przygotować samodzielnie - we własnym zaciszu domowym!
Olej czosnkowy - jak zrobić?
Olej czosnkowy - jak zrobić? Okazuje się, że nie musimy się nad tym aspektem zbyt długo zastanawiać. Standardowy olej z czosnku potrzebuje jedynie trzech składników: oliwy z oliwek, ziół oraz... czosnku! Pamiętajmy jednak o tym, by uprzednio przygotować sobie czyste buteleczki ze szczelnym zamknięciem, do których przelejemy gotowy olej z czosnku. Nie musimy także w pierwszej kolejności piec lub smażyć ząbków czosnku. Wystarczy je pokroić i wrzucić na dno buteleczki. Olej czosnkowy - przepis zakłada również dodanie świeżych lub suszonych ziół. Świetnie sprawdzi się majeranek, tymianek, oregano, a nawet i rozmaryn. Nie zapomnijmy do buteleczki wrzucić również ziela angielskiego i liścia laurowego. To właśnie dzięki nim olej czosnkowy nabierze jeszcze bardziej wyrazistego smaku oraz aromatu!
Ile czasu potrzeba, by olej z czosnku był gotowy?
Samo przygotowanie ziół i czosnku, a także wrzucenie ich do buteleczek zajmie nam jedynie kilka chwil. Jednak warto mieć na uwadze, że zalanie ich oliwą z oliwek nie sprawi, że nasz domowy olej czosnkowy będzie gotowy. Związki smakowe zawarte w czosnku i ziołach potrzebują nieco więcej czasu na to, by "przeniknęły" do struktury oleju. Wobec tego, gotowe buteleczki z domowym olejem ziołowo-czosnkowym trzeba pozostawić na co najmniej 2 tygodnie w miejscu suchym i lekko zacienionym. Dzięki temu smak "przejdzie", a olej z czosnku będzie gotowy do użycia. Jeśli buteleczki będą przechowywane w odpowiednich warunkach, wówczas domowej roboty olej utrzyma się nawet przez 2 - 3 miesiące!
Czosnek obieramy i kroimy w kosteczkę.
Wrzucamy do butelki lub słoiczka, w którym będziemy przechowywać olej czosnkowy.
Dorzucamy liście laurowe, ziele angielskie, ziarna pieprzu i papryczkę.
Wkładamy umyte i osuszone gałązki tymianku i majeranku.
Wlewamy olej przez lejek i szczelnie zamykamy, aby przeszedł smakiem i aromatem ziół i przypraw. Przechowujemy go w zimnym i ciemnym miejscu. Po około 2 tygodniach olej nadaje się do użycia. Dobrze przechowywany nadaje się do użycia przez 2-3 miesiące.