Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Tym razem w poszukiwaniu smaków kuchni regionalnej zawędrowałam do Wielkopolski, która do tej pory kojarzyła mi się głównie z rogalami świętomarcińskimi i pyrami z gzikiem. W książce „Polska kuchnia regionalna” natknęłam się na przepis na pyszną zupę – parzybrodę i postanowiłam ją ugotować.
To zupa jak najbardziej na czasie, bo gotuje się ją na młodej kapuście z dodatkiem koperku. Spotkałam się z różnymi przepisami na parzybrodę, ale ostatecznie zdecydowałam, że ugotuję ją na wywarze z żeberek. Do pokrojonej cebuli można też dodać nieco wędzonego boczku i razem usmażyć a następnie dodać do zupy pod koniec gotowania.
Jeśli lubicie smak młodej kapusty i koperku to parzybroda z pewnością przypadnie Wam do gustu. Jest bardzo prosta w przygotowaniu, smaczna i sycąca. Zastanawiałam się skąd taka nazwa – parzybroda. Zetknęłam się z pewną teorią , że podczas konsumowania gorąca kapusta opada nam na brodę lekko ją parząc. Nie wiem, czy to słuszna teoria, bo moi domownicy nie mieli z tym problemu.
Parzybroda z młodej kapusty to kolejna już zupa z cyklu kuchni regionalnej, którą od pewnego czasu staramy się z Agatką poznawać i smakować.
Na naszym blogu znajdziecie też przepisy na :
Żeberka przekładamy do garnka i zalewamy 2 litrami zimnej wody. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie i ziarna pieprzu oraz włoszczyznę i gotujemy na małym ogniu z lekko uchyloną pokrywką około 1 godzinę (zupa powinna pyrkać).
Mięso i warzywa wyjmujemy i kroimy na małe kawałki.
Umytą kapustę kroimy w paski. Ziemniaki obieramy i kroimy na równe kawałki. Dodajemy do wywaru i gotujemy około 20 minut aż kapusta i ziemniaki będą miękkie.
Cebulę obieramy, kroimy w drobną kostkę i smażymy na złoty kolor na łyżce masła klarowanego. Pod koniec gotowania dodajemy do zupy.
Na koniec zupę doprawiamy do smaku solą i pieprzem oraz dodajemy pokrojone mięso i marchewkę.
Zupę bezpośrednio przed podaniem posypujemy obficie koperkiem.
marek