Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Zioła pełnią bardzo ważna rolę w kuchni włoskiej. Czasami stanowią nie tylko dodatek, ale główny składnik bez którego trudno wyobrazić sobie jakiś przepis. Tak jest w przypadku bazylii, która wymieszana z czosnkiem, orzechami piniowymi, oliwą i twardym serem, tworzy wyjątkowo pyszny, aromatyczny sos pesto. Pasta jest obficie używana nadając niepowtarzalny smak pizzy czy makaronom. Nie wszystko jednak wiedzą, że da się przygotować również pesto z natki. Ten kreatywny przepis może Ci się spodobać!
Pesto pietruszkowe warto wypróbować z wielu powodów. Może to być sposób na zagospodarowanie składników, których masz pod dostatkiem. Jeśli w domu jest duża ilość świeżej pietruszki, a nie wiesz, co z nią zrobić, stworzenie pesto sprawi, że wykorzystasz ten składnik, zamiast go wyrzucać. Dla innych zielone pesto to sposób na przemycenie do diety świeżych ziół. Jeśli dzieci nie lubią siekanej zieleniny (na przykład na ziemniakach albo w rosole), pesto z natki pietruszki może być sprytnym sposobem na wzbogacenie jadłospisu.
Pesto z natki pietruszki wyglądem i konsystencją przypomina tradycyjne pesto bazyliowe, ponieważ powstaje w podobny sposób. Tutaj także oprócz ziół potrzebny jest tarty parmezan, natomiast orzechy piniowe zastępuje prażony słonecznik. Dopełnieniem jest oliwa, sok z cytryny i czosnek.
Planując przygotować pesto z pietruszki, przepis możesz zrobić na dwa sposoby. Prostsza wersja zakłada wymieszanie wszystkich składników w malakserze. Przydatny może okazać się te blender. Są jednak osoby, które zamiast wykorzystywać urządzenie do rozdrobnienia natki, siekają ją tylko ręcznie. Ta metoda wymaga jednak trochę czasu i przede wszystkim dokładności.
Gotowe pesto pietruszkowe najlepiej schować do słoiczków, które następnie trafią do lodówki albo do zamrażarki. W odpowiednim momencie wyjmiesz je, żeby użyć pesto do grzanek, do kanapek, makaronu albo na pizzę.
Pesto z pietruszki i pesto z bazylii to tylko jedne z dostępnych opcje. W podobny sposób można wykorzystać także inne zielone warzywa - na przykład rukolę, jarmuż, a nawet liście rzodkiewki. W każdej wersji będzie smakować inaczej, dlatego zachęcamy do tego, żeby wypróbować różne kompozycje albo nawet kreatywnie rozwijać przepisy miksując kilka rodzajów świeżych ziół. Najlepsze pesto? Niektórzy wskażą klasyczną pastę, inni - zielone pesto z pietruszki lub pesto z rukoli. Spróbuj, by poznać wszystkie możliwości i zdecydować, która z nich odpowiada Ci najbardziej!
Wszystkie składniki umieść w malakserze i zmiksuj na gładką pastę.
Pod koniec dopraw solą i pieprzem. Ew. dodaj odrobinę wody aby pasta nie była zbyt gęsta.
Podawaj z kanapkami czy makaronem.