Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Nie ma perfekcyjnej dyniowej zupy krem bez dyni hokkaido. Jak sama nazwa wskazuje, dynia hokkaido pochodzi z Japonii. Ta odmiana o niedużych rozmiarach może wyglądać niepozornie, jednak jej lekko słodki smak i jadalna (po odpowiedniej obróbce) skórka sprawiły, że na stałe zagościła w menu Polaków. W smaku może przypominać lekko pieczone kasztany. Jak rozpoznać dynię hokkaido? Przede wszystkim jest o wiele mniejsza od innych gatunków, ma równy, intensywny i pomarańczowy odcień. Możliwość upieczenia jej razem ze skórką rekompensuje niejadalne pestki. Niestety, pestek tej odmiany nie można uprażyć czy usmażyć, ale dynia hokkaido ma tak wiele innych zastosowań, że nawet początkujący kucharz nie będzie nudzić się powtarzalnymi przepisami.
Jak piec dynie hokkaido? Pieczenie dyni hokkaido jest całkiem proste i nie powinno sprawić problemu nawet tym osobom, które nie czują się pewnie w kuchni. Zacznij od dokładnego umycia dyni. Przekrój dynię na pół i usuń gniazda z nasionami. Pamiętaj, aby usunąć wszystkie nasiona i włókna. Następnie pokrój ją na plastry. Choć nie jest istotne, jakiego kształtu czy rozmiaru będą kawałki dyni (zwłaszcza gdy zamierzasz ją potem zmiksować na zupę krem), to jednak niewielkie plastry w kształcie litery "C" upieką się szybciej i równiej, niż niestarannie pokrojona dynia. Postaraj się, aby plastry nie były zbyt grube. Uwaga, nie musisz usuwać skórki — dynie tej odmiany są równie smaczne wraz ze skórką! Plastry dyni upiecz na blaszce lub w żaroodpornym naczyniu, po uprzednim posmarowaniu kawałków oliwą. Tak przygotowaną dynię możesz również posolić. Jeśli chcesz, na blaszce z dynią możesz wyłożyć kilka ząbków czosnku. Nadadzą one dyni nieco aromatu.
Ile piec dynie hokkaido? Zazwyczaj wystarcza około 30 - 35 minut, aby dynia tej odmiany była gotowa do spożycia. Dynię hokkaido należy piec na termoobiegu w 180 stopniach lub bez termoobiegu, na środkowej blasze, w temperaturze 200-210 stopni. Jeśli dynia była nieduża i została pokrojona na małe kawałki, sprawdź jej miękkość po 20 minutach pieczenia.
Pieczona dynia hokkaido to nie tylko przekąska do meczu lub serialu. To również świetna przystawka czy składnik wielu potraw na zimne jesienne wieczory, np. zup, makaronów, placków czy zapiekanek. Do pieczonej dyni hokkaido pasuje dip czosnkowy z Majonezem Dekoracyjnym WINIARY lub prosta mieszanka przypraw i oliwy z oliwek. Do tej odmiany pasuje tymianek, oregano i rozmaryn. Fani wschodnich smaków nie będą zawiedzeni — hokkaido można podawać również z kolendrą czy ostrym chili. Sprawdź również nasz przepis na placuszki dyniowe!
Piekarnik nagrzej do 200°C.
Dynię umyj (dyni hokkaido nie musisz obierać), przekrój na pół, łyżką usuń pestki, a następnie pokrój dynię na plastry grubości kciuka.
W miseczce wymieszaj oliwę, sól, pieprz, przeciśnięty przez praskę ząbek czosnek, listki tymianku.
Plastry dyni nasmaruj marynatą (lub włóż do miski, zalej marynatą i wymieszaj) i wyłóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz przez ok. 20 minut – do miękkości dyni.
Taka dynia świetnie smakuje sama (podawana np. z dipem majonezowym), ale idealnie nadaje się też jako podstawa do zup dyniowych.