Pielmieni wywodzą się z kuchni rosyjskiej, ale bardzo popularne są również w Ukrainie. W Polsce też szybko zyskują swoich zwolenników - to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów mącznych dań i tak lubianych przez nas pierogów. Nie wiesz, jak je zrobić? Zainspiruj się naszym przepisem na ukraińskie pielmieni z mięsem. Zapowiada się smaczny obiad – nie mamy co do tego żadnych wątpliwości.
Pierożki pielmieni mogą być przygotowywane i serwowane na wiele sposobów. Nie ma jednego, najlepszego sposobu i przepisu na to danie. Wszystko zależy od tego, na co masz ochotę Ty i Twoi bliscy. Pielmieni ukraińskie to ciekawa potrawa, podobna nieco do naszych pierogów, ale to nie do końca to samo. Są one znacznie mniejsze, zwykle na jeden kęs, żeby łatwo było je jeść razem z zupą, bo tak serwowane są najczęściej.
Sekretem pilimeni, jak i wielu innych dań mącznych jest oczywiście ciasto. Zatem, jak zrobić ciasto na pielmieni i jaki jest jego sekret? Ciasto powinno być miękkie, elastyczne i lekko klejące, żeby łatwo można je było faszerować i zamykać, ale też żeby nie pękało ani nie rozpadało się w czasie gotowania. W tym przepisie na ukraińskie pielmieni nie dodajemy jajka do ciasta – może ono sprawiać, że ciasto twardnieje, a tego nie chcemy. Ma być bardzo delikatne i tylko otulać mięsny farsz. Dodatek oleju sprawia, że ciasto jest bardziej plastyczne. Najlepiej wyrabiać je powoli i bez pośpiechu, wtedy uzyskasz najlepszą konsystencję. Oto cała tajemnica naszego ciasta na pielmenie.
Czas na farsz do pielmieni - tu też trudno o uniwersalną, złotą radę. W każdym domu przygotowuje się farsz nieco inaczej i z produktów, które akurat mamy w kuchni oraz tego, co lubią jeść nasi bliscy, dlatego proporcje i składniki mogą się nieco od siebie różnić. My pokazujemy przepis na pielmienie z mięsnym, wołowo-wieprzowym nadzieniem. Farsz powinien być dość luźny, żeby łatwo można go było nałożyć. Nie przesadź też z ilością nadzienia – zbyt duża ilość sprawi, że pierożki pielmieni będą się rozpadać podczas gotowania. Lepiej zostawić nieco wolnego miejsca na bulion, który będzie wsiąkał i który jeszcze bardziej podbije smak całego dania. Gdy już ukraińskie pierogi pielmieni będą zrobione, czas je ugotować. Zamiast wody dobrze jest gotować je w rosole lub bulionie, dzięki temu ich smak będzie bardziej różnorodny.
Kolejną ważną kwestią jest to - z czym podawać pielmieni? Wszystko zależy od tego czy mają być one daniem głównym czy dodatkiem. W przypadku dania głównego, pielmienie podaje się je na wiele sposobów - zwykle z okrasą z masła i podsmażonej cebulki lub ze skwarkami. Ukraińskie pierogi pielmieni dobrze smakują też z kwaśną śmietaną i dużą ilością pieprzu albo z masłem i octem. Ale to nie jedyny przepis na smaczny obiad. Mogą one też stanowić dodatek do zupy, np. do bulionu, rosołu lub czerwonego barszczu. Pierogi pielmieni sprawiają, że zupa jest bardziej sycąca i może nawet zastąpić danie główne. Każdy fan dań mącznych nałoży sobie solidną porcję takiej pożywnej zupy i zje ją do ostatniej łyżki!
Sprawdź nasz przepis – dowiesz się z niego jak zrobić pielmieni, które urozmaicą Twoje codzienne menu. Pielmieni ukraińskie szybko zyskają swoich zwolenników i być może już na stałe zagoszczą na Twoim stole. Przygotuj je dla swoich bliskich i zobacz jak szybko znikają z talerzy!